| Mariabeatrice821 a întrebat:

Am un peruş cam de o luna(din magazin l.am luat cand avea 2luni) si nu se apropie deloc de mine. doar pe deget sta in colivie. este foarte speriat iar cand ii dau drumul zboara haotic si nu sta sa il ating. am mai avut un perus inainte care din primele 2 saptamani se juca cu noi. ba chiar cu toate din casa(era sufletelul care ne aducea un zambet in casa) dar Codita(actualul perus) nu se joaca deloc. doar sta mananca si doarme. i.am cumparat fel de fel de jucarii pentru el dar nici nu se uita la ele(tin sa precizez ca perusul anterior nu avea jucarii ci toata casa era jucaria lui fiins plin de viata). Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat ce sa fac sa se apropie de mine si sa.l fac sa se joace. il iubesc foarte mult si imi este foarte greu sa il vad asa... Va multumeac mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Deliiiia a răspuns:

Bună! Depinde de personalitatea perusului. Incearca sa creezi un stimul conditionat, poti fredona o melodie cat timp el se da pe hinta si atunci cand il tii in mana sa o fredonezi din nou. El va asocia starea de relaxare din momentul in care se da pe hinta cu aceea de a fi tinut de tine. Incearca sa-l hranesti cat timp sta in pumn sau sa il mangai. Succes!

| Mariabeatrice821 explică (pentru Deliiiia):

Multumesc mult pentru sfaturi. Dar el singurul lucru pe care il face este sa stea pe bat si sa manance. nu se joaca cu nimic si nici nu se da in leagan. chiar ma ingrijoreaza faptul ca este atat de retras si retinut. celalalt perus era foarte apropiat si se juca ptin toata camera. daca ati putea sa imi dati un sfat care sa ma ajute. sa il apropii de mine si sa il fac ceva mai vioi. Multumiri anticipate

| Deliiiia a răspuns (pentru Mariabeatrice821):

Eu am avut trei perusi, dintre care doi erau mai retrasi si unul mai jucaus. Cu timp si rabdare toti au devenit afectuosi. Cand il scoti tine-l in pumn pana se linisteste pentru a vedea ca nu ii faci vreun rau si incearca sa-l faci sa stea pe deget, punandu-i cealalta mana pe spate pentru a nu zbura. Poti folosi asocierea de stimuli si in perioada in care mananca.