| 알리나 a întrebat:

Ce se intampla daca femela de papagal ( nimfa ) a clocit oua dar pe unul il arunca pe jos pe sub cusca? De ce face acest lucru?

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Eu stiu altceva despre pasari (excluse cele domestice). K atunci cand simt ca nu e suficienta hrana pentru toti eventuali pui care ar iesi din ou, renunta la o parte din oua, ca sa le dea celor care raman sanse mai mari sa traiasca. Adica sacrifica un pui ca sa aiba sanse mai mari sa traiasca celalalt pui, decat sa iasa amandoi si sa moara amandoi.
Papagalita ta nu stiu exact ce are de face asta, dar cred ca i-a ramas instinctul acesta in gene de la mosi-stramosi. Altfel nu pot sa-mi explic, ca doar nu cred ca o tii nemancata.hee hee

4 răspunsuri:
| Poinsettia a răspuns:

Nu stiu de papagali, dar stiu cum e la randunici, si e foarte posibil sa fie un motiv comun la pasari: atunci cand pasarea simte (nu stiu cum) oul "stricat" sau gol, sau cu aer sau mai stiu eu ce, atunci il arunca. E foarte posibil sa fie la fel si la papagalita ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il arunca di cauza, ca, crede, ca nu e suficienta mancare pentru toti si renunta la puii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Papagalita cate oua face si cand trebuie separat de papagal?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este limpede