| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti despre arici?(poze, lincuri, curiozitati orice)Multumesc.

3 răspunsuri:
| xXWhisperOfLoveXx a răspuns:

Pai uitete aicia` :D
http://www.google.ro/......tp?/images
Si daca vrei sa afli mai multe despre un arici citeste aici` :D
http://ro.wikipedia.org/wiki/Arici
http://www.evenimentul.ro/articol/sfaturi-despre-arici.html
Fundaa`;)?
Is prima` :>
:">

| simooo a răspuns:

Ariciul este un animal cu un corp rotund si picioare scurte. Spatele acestuia este acoperit cu multe ace, dar burta este pufoasa si moale. Culoarea blanitei care o acopera este alb. Ariciul are pe corp culori inchise, gri, negru sau maroniu, iar tepii au culoarea maro inchis cu alb.Are marimea aproximativ cat a unui iepure si cantareste intre 0, 9 - 1, 4 kg.Ariciul traieste singur si naste intre 1 si 7 pui. Puii ariciului se nasc cu tepii chiar sub piele, acestia incepand sa apara in 24 de ore de la nastere. Tepii ariciului nu sunt taiosi sau otravitori. O saliva spumoasa este eliberata pe ei, aceasta servind doar la iritarea pradatorilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aduce noroc.
Legenda: Odata, de mult, un om a luat puiul unui arici si l-a inchis intr-o cusca. A pus lacat pe ea. In acea noapte, mama ariciului a venit la cusca lui, a luat un fir de iarba si a deschis lacatul.
Aricii mananca serpi.
Aricii sunt draguti.
Cand se sperie sa ghemuiesc.
Tepii lui sunt de fapt fire de par care au evoluat astfel.(sunt din cheratina, nu stiu ce e aia.).
Perioada de gestatie e de 35-55 de zile si nasc 2-9 pui.
Au 15 000 de ace de cate 10-20 mm.
Are intre 800-1500 de grame.
Este insectivor.
Are simtul olfactiv bine dezvoltat.

Asta e tot ce stiu, jur!