| anonim_4396 a întrebat:

Ce legende stiti despre animale? Despre lupi, arici, orice big grin

Răspuns Câştigător
| Kirby a răspuns:

Stiu una cu un rinocer.
A fost odata un om, pe o insula.El avea acolo numai un cuptor.Intr-o zi si-a facut o placinta si s-a gandit sa o lase sa se raceasca pana se duce el sa faca baie in mare.Pe cand era el in mare, un rinocer i-a mancat placinta.Omul l-a vazut.Rinocerul s-a dus si el in mare si si-a dar pielea jos.Omul i-a luat pielea si a pus firmiturile in piele, care erau uscate.Cand s-a imbracat rinocerul, firmiturile in jeneau si el s-a scarpinat pana cand pielea a devenit aspra.De atunci are rinocerul cute pe piele.
Broasca testoasa.
In mitologia greaca(cred), nimfa Celona a fost transformata in broasca testoasa deoarece a intarziat la nunta lui Jupiter(Zeus) cu Junona(nu mai stiu cum o cheama).
Cangurul
Pe vremuri, cangurul nu avea picioare ca in ziua de azi.El i-a cerut unui zeu sa fie admirat pana la ora 5. Zeul a trimis un caine dingo dupa el si a fost fugarit pana i s-au modificat picioarele.

Cam atat stiu. Daca imi voi aduce aminte alte legende, iti voi spune.Bye.Funda.

1 răspuns: