| ŦΛהĩαՀyNøĩƊЇ乇 a întrebat:

Ce trebuie sa stiu daca vreau sa achizitionez un cameleon. Ma intereseaza in special ce trebuie sa am in terariu, pe langa plate,pietre, liane, ma refer la sistemele de ingrijire.

1 răspuns:
| 0Alexander0 a răspuns:

Pentru un cameleon adult, acvariul sau cusca ar trebui sa aiba inaltimea de cel putin 72 cm si latimea de cel putin 54 cm.Cat despre materialul din care este confectionata cusca, este bine sa te orientezi catre plasa din sarma galvanizata, cu ochiuri de 1, 5X3 cm.
Acvariile din sticla pot fi si ele folosite pentru gazduirea unui cameleon, insa sunt mai multe inconveniente in cazul lor. In primul rand, in zilele calduroase de vara, temperatura poate creste prea mult in interiorul acvariului, iar in al doilea rand, sticla din care este construit acvariul poate avea efect de oglinda. Cu alte cuvinte, cameleonul isi poate observa propria reflexie in sticla acvariului si poate deveni agitat si stresat, crezand ca este vorba despre un posibil dusman.
Vorbind de amenajare, ii poti oferi cameleonului cateva plante naturale, Cele mai indicate sunt ferigile, orhideele, ficusii si bougainvillea. Este indicat sa cureti podeaua custii zilnic sau cat mai des posibil, pentru a evita acumularea de bacterii si mizerii.
Ahh, si incearca sa il tii pe undeva prin zona unei ferestre, pentru a se bucura de lumina naturala.