| REZISTANCE a întrebat:

Trandafirii chinezesti fara spini sunt buni pentru un terariu de cameleon?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-ar fi păcat să închizi un trandafir cu o șopârlă?
---------------------------------
Despre terariu:

Terariul trebuie construit pe inaltime, astfel incat aceasta dimensiune sa fie de doua ori mai mare decat lungimea si latimea.
Terariul trebuie sa fie bine
ventilat, indiferent
de materialul folosit la constructie – plasa sau sticla; altfel, cameleonii se
pot confrunta cu probleme respiratorii.
Lumina trebuie aleasa cu grija, deoarece cameleonii sunt reptile diurne. De
exemplu, lumina data de tuburile fluorescente care emit radiatii ultraviolete
de tip B regleaza metabolismul calciului in oase. Apoi, este ideal ca
iluminarea si incalzirea sa se faca cu becuri separate, asezate la interiorul terariului,
la 40 - 45 cm de cea mai apropiata creanga. Becul cu UVB nu trebuie montat in
exteriorul terariului pentru ca, astfel, scade intensitatea radiatiei aproape
la 0 din cauza filtrarii ei prin sticla.
Incalzirea trebuie sa se faca cu
becuri speciale care emit caldura. Folosirea pietrelor, a padurilor sau a altor obiecte
care se incalzesc nu este indicata deoarece cameleonii nu recunosc aceste surse
de caldura si chiar se pot arde cu ele. Temperatura in terariu pe timpul zilei
poate fi intre 22 - 25° C, iar in zona
de incalzire poate ajunge pana la 30 - 32° C. In natura, temperatura scade pe
timpul noptii, iar exemplarele adulte rezista pana la 10° C. Totusi, daca
trebuie sa incalzim terariul pe timpul noptii, ar fi indicat sa folosim becuri
ceramice care nu emit lumina.
Controlul temperaturii si umiditatii trebuie facut neaparat cu ajutorul unui
termohigrometru pentru ca aceste valori sunt foarte importante pentru starea de
sanatate a camelonului.
Pentru adapare trebuie evitate sursele de apa
stagnante, pentru ca nu fac parte
din stilul de viata al cameleonilor in mediul lor natural. Cea mai eficienta
metoda de adapare este o cascada, dar se mai pot folosi si un sistem de ploaie
artificiala sau un picurator. Daca nu detinem aceste echipamente, putem spreia
zilnic decorurile din terariu, iar cameleonii beau picaturie care se scurg de
pe acestea.
Hranirea se va face cu insecte si,
ocazional, cu fructe si frunze. Insectele le pot fi oferite din penseta sau
pot fi eliberate pe decoruri pentru ca soparla sa le vaneze, iar fructele si
frunzele pot fi oferite in boluri, pentru hidratare.
Asternutul trebuie pastrat mereu uscat, altfel poate fi mediu de dezvoltare a bacteriilor
si mucegaiurilor. De asemenea, in asternut se pot ascunde insectele oferite ca
hrana, iar tipurile mai marunte de asternut pot provoca ocluzii intestinale in
caz de ingerare. Totusi,
daca asternutul este pastrat uscat si avem grija la hranire, putem folosi
scoarta de copac sau fibre de nuca de cocos pentru „mobilarea" terariului.
Decorul trebuie sa fie unul
luxuriant,
din plante cu frunze artificiale, crengi si liane care sa permita cameleonului sa
se catere si sa se ascunda ca in mediul sau natural.

| REZISTANCE explică (pentru sierra1):

Nu e doar trandafirul, am mai pus si o orhidee

| sierra1 a răspuns (pentru REZISTANCE):

Să prindă miros plăcut

| kopli a răspuns:

Cred ca da. In principiu, orice copac/creanga pe care se poate catara e bun(a).
Dar din ce am vazut eu la zoo, nu trebuie sa aiba frunze, ca sa se poata incalzi. Nu sa aiba umbra.

| TheCrazyPlayer a răspuns:

Sunt excelenti!