| carmenaantal a întrebat:

Ceau,am si eu o serie de intrebari, dar am sa le pun asa pe rand.Azi am cumparat o pereche de catei de 8 saptamani,de ce o perche? pentru ca,eu voiam doar baietelul iar fetita mi.a fost data cadou,pentru ca sunt frati,aceasta explicatie am primit,in fine au fost chiar un chilipir,intrebarea mea este, in ce categorie pot sa-i pun pentru ca mama lor este un bichon iar tatal un caniche, deci? si asa pentru inceput cam ce si cum trebuie sa la dau sa manance? cum sa-i invat sa.si faca nevoile? si alte lucruri asa de baza ca si pentru inceput.Multumesc

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Buna,si eu am un bichon maltez tot mascul...are 5 luni...happy Uite niste lucruri elemantare pentru cresterea sa.Trebuie sa ii faci baie o data pe luna, altfel i se poate strica phs-ul pielii.Dar pe labute si pe bot il poti spala in fiecare seara, daca este necesar.Nu ai voie sa il scoti afara decat dupa ce are toate vaccinurile facute,o sa iti spuna veterinarul.Apa ii trebuie in permanenta,dar mancarea nu ii pui decat dimineata si seara,iar daca dupa jumatate de ora nu a mancat ii iei mancarea. Daca o are la discretie se va ingrasa, si nu va fi un caine sanatoswinking Trebuie periat in fiecare seara, pentru ca el acum e inca mic si are puful acela, pe parcurs ii vor creste 'pletele', iar ca sa nu inhalezi puful, il peri. Poti de asemenea sa ii cumperi scutece speciale pentru caini, pentru ca o sa iti faca pe covor.Trebuie invatat sa faca pe scutecul lui sau afara, dar asta mai tarziu.Stiu ca iti este mila, dar ca sa se invete va trebuie sa dai in el, altfel nu va invata niciodata unde trebuie sa faca, si va face pe covor.Acesti caini sunt foarte jucausi si trebuie sa te joci cu el mult, dar acum este mic si o sa doarma cea mai mare parte a zilei, sa nu te sperii ca doarme asa de mult, e normal pentru varsta lui.Btw,ai grija pe unde iti pui hainele pentru ca le place foarte mult sa roada laughing Eu ii cumparam Royal canin junior, bobite pentru caini mici, dar acum ii iau Friski junior. Uite aici o lista cu ce ii poti da de mancare si ce nu, apropo devine foarte enervant cand se va face mare, pentru ca iti va cere de mancare, dar nu de a lui, ci ce mananci u.Lista:hrana speciala (uscata sau umeda) dupa varsta, talie si greutate precum si dupa starea de sanatate (ex:afectiuni dermatologice, hepatice, renale etc.)
carne de vita, pui, peste; fierte sau fripte;
orez sau arpacas fiert;
legume, fructe crude sau fierte (morcov, pastarnac, mere, citrice)
supa de vita sau pui;
cereale ca atare sau inmuiate in supa sau lapte;
lactate:lapte dulce fiert, branza dulce de vaci, iaurt, lapte batut;
biscuiti simpli (populari), paine prajita, covrigei simpli uscati
ou fiert moale sau galbenus de ou crud dar nu in exces (unul, maxim doua pe saptamana);
oase de vita fierte dar nu in exces si sa nu se desprinda in aschii.Si uite ce nu are voie:porc, oaie (carne, organe, oase);
oase de pui;
mezeluri de orice fel;
prajeli, sosuri, rantasuri;
ciocolata, alune, seminte, cacao, pop-corn (dulciuri in general);
conserve uz uman (pate de ficat, conserve carne);
legume fermentescibile (cartofi, mazare, fasole);
conservanti (vegeta, knorr);
branzeturi grase fermentate (branza topita, cascaval, telemea). Sper ca te-am ajutat, sa se faca mare si frumos

| Rocsid a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa ai carnet de sanatate care sa aiba in el vaccinurile si deparazitarile facute la catei. Daca nu au fugi rapid la veterinar si fale la amandoi toate acestea.Nu doresc nimanui un catel cu parvoviroza.e oribila.Sa nu uiti sa le pui si microcip.E destul de scump dar merita.Ca si mancare sa nu le dai prostii din comert gen pedigree junior sau chappy.Iti recomand pana cand ajung la o varsta matura si sunt dezvoltati complet tot mancarea din cabinete.Eu la al meu catel i-am dat procan si un sac de vreo 10 kg a fost in jur de 60 de lei si ma tinea cate o luna.Mesele sa fie dese si in cantitati mici( de obicei scrie pe sacul de granule cantitatea recomandata in functie de talia animalului adult)
Roaga-l pe veterinar sa ii smulga parul din urechi daca e nevoie..la unii catei cresc aiurea si risca sa faca dop de ceara sau otite si sunt extrem de dureroase.Smulgerea parului e putin dureroasa dar suportabila si foarte dramatica la unii catei( urla de zici ca ii tai pe viu). Baie le faci doar cu sampon special pentru tipul lor de blanita( culoare.cat de de gros firul de par, rasa etc.) si dupa ce ai terminat cu baita evita sa ii scoti afara.Presupun ca stau in casa catelusii iar cand o sa iesi cu ei afara te rog sa ii imbraci. diferentele de temperatura bruste ii pot racii si ei nu preau au imunitate la varsta asta.
Poti sa le cumperi padduri care au mirosuri si catelusii fac pe ele. Daca nu sunt atrasi de el mai poti sa le dai de mancare si apa..si ii supraveghezi indeaproape..astfel vei stii ca dupa 20 de minute au nevoie afara.O alta metoda este cand ii vezi ca iau pozitia pentru pipi ii iei rapid pe sus si ii duci afara... vreo luna pana se invata iti recomand sa porti haine jerpelite prin casa.Desi ultima metoda functioneaza foarte bine pentru ca te vad panicata si cu incetul o sa se invete sa tina ca sa nu le mai transmiti starea aceea de agitatie.
Nu poti sa spui rasa exact pana cand nu cresc mai mari. Daca caracaterele o sa predomine de caniche atunci in carnet o sa scrie metis-caniche sau invers metis-bichon dar e irelevanta rasa.
Daca au mancarica buna, iubire si atentie o sa creasca frumos. Evita sa ii imperechezi daca zici ca sunt frati pentru ca o sa iasa pui bolnavi si sansele sunt extrem de mari la frati.Pe unul dintre ei sterilizeaza l.Eu as zice pe fetita pentru ca te scapi de grija caldurilor si vizite clandestine ale altor masculi.
O sa fi super smechera cand o sa iesi cu doua bilute pufoase imbracate pe strada.
Bucura-te de blanosi!

| carmenaantal explică:

Mulțumesc mult pentru ajutor!