| AlexyaM8 a întrebat:

Am un bichon de aproximativ 6 luni si vreau sa.l învăț sa.si facă nevoile afara, dar nu stiu cum.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După fiecare masă îl duci afară și stați pe terasă până își face treaba, nu intrați mai repede. Dar când și-a făcut treaba, intrați imediat. Și îi spui cât de cuminte este că a făcut unde trebuie, îl lauzi etc. Desigur vei mai avea parte de accidente, dar să nu-l bați pentru ele! Se va obișnui în două-trei luni.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu cum spunea cineva (celui care i-ai dat funda) dupa fiecare masa, caci cainele mananca de 2 ori pe zi, nu mai mult, astfel ar deveni obez!

Cainele se scoate 1-3 pe zi, depinde de cat timp ai de el. Eu pe a mea o scot dimineata si apoi seara, plimbarile le fac prin cartier sau parc. Stau cu ea pana face de toate. Asa iti inveti cainele sa ceara afara si bineinteles inainte de a iesi din casa ii arati lesa si ii spui "Mergem afara!" ceva de genul, cainele va stii si va invata de fiecare data.

Pe a mea de cand a intrat in familia noastra, nu a facut niciodata in casa! Am invatat-o din prima zi cu iesitul afara.

| BeBeRHv a răspuns:

Il scoti afara mai des si un program nu ar strica.

| Ayuu a răspuns:

Eu pe al meu l-am învățat prin bătaie rolling on the floor, dar nu te gândi la bătaie d-aia non-stop. Am luat un ziar/revistă și pur și simplu când făcea în casă mergeam la el gen un criminal și îl intrebam ce a făcut acolo și îi dădeam câte una *îi arătam locul unde a făcut* și după îl puneam afară vreo 2-3 minute. După trebuia să-i arăt decât revista că se ducea și se culca fără să mai zică nimic sau se ducea afară singur, meh, cam sadic știu. Sau da, faza cu un program regulat de scos afară i-ar prinde bine :/

| diana200005 a răspuns (pentru Ayuu):

Se rezolva si fara bataie nu meriti animale de companie

| Koko21 a răspuns:

Pai il scoti afara il lasi pana face nevoia si il aduci in casa si repeti asa si l-ai invatat funda?