| UniverseIsMyLimit a întrebat:

Cei care urăsc pisicile, de ce le urâți? Și pisicile iubesc, dar în felul lor, nu așa cum fac câinii. Pentru pisică, tu ești egal cu ea.

15 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

In primul rand nu-mi place comportamentul lor, urasc sa mi se bage printre picioare...mai bine imi sare un caine in cap, decat sa ma atinga o pisica.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu pot sa vorbesc in numele meu, pentru ca eu ador pisicile, mi se par niste animale fenomenale. Insa, am avut si eu astfel de discutii cu alte persoane carora nu le placeau pisicile si preferau cainii. Unul din principalele motive era ca faptul ca un caine este mai afectuos decat o pisica si pare mai loial, din cauza asta. Alt motiv era faptul ca te poti juca mai mult cu ei, ii poti scoate afara, poti alerga cu ei, poti interactiona mai mult cu un caine decat cu o pisica. Pisica face mai mult ce vrea ea. Alt motiv a fost faptul ca un caine, il poti dresa, in timp ce o pisica nu. De aici ajungeau la concluzia ca pisicile sunt mai proaste decat cainii. Eu sunt de parere ca au doar un caracter mai puternic decat cainii. Si in afara de preconceptiile astea pe care le-am intalnit mai erau si cele vechi si superstitiile ca pisicile sunt rele, malefice, egoise si mai stiu eu cum. Si superstiile influenteaza intr-o oarecare masura ideile oamenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu urasc pisicile dar prefer cainii.
Adica nu pot sa zic ca prefer un anumit animal, totate sunt asa dragute.
Nu stiu, cred ca majoritatea prefera cainii pentru ca stiu sa isi arate afectiunea, in schimb pisicile pot parea mai retrase, mai reci si mai putin iubitoare. Eu stiu ca si ele transmit afectiunea printr-un fel dar unii doar pentru ca nu stiu sa interpreteze comportamentul asta, normal ca spun ca le urasc pentru ca sunt rele, nepasatoare, etc...
Nu e adevarat. Este exact ca si oamenii, nu toti se comporta in aceelasi mod si totusi asta nu inseamna ca sunt neaparat ciudati, cu totul diferiti.
Mie una imi plac cam toate animalele dar mereu va exista animalul preferat, top-ul one si asa mai departe.
Eu mi-am spus parerea, asa sper sa faca si altii (fara rautati).
Sper ca am fost destul de clara si am putut ajuta.
Succes!
P.S.: Toti merita sa fie intelesi fara a fi judecatiwinking

| Bøøgey a răspuns:

Le urasc pentru ca am alergie la parul lor si-mi bubuie capul daca stau mai mult de 2-3 minute in preajma uneia.

| barbutxxx a răspuns:

Pisica este un animal mult mai murdar decat restul, inaprleste, face urat cand este singura(nu toate, majoritatea), si au un miros de iti intorc stomacu(nu toate).

| Kriss96 a răspuns (pentru barbutxxx):

Pisica este un animal murdar? Tu ai idee macar de cate ori pe zi se spala o pisica? Eu am caine si stiu cat de murdar este. Pentru ca:
1. Umbla pe afara.
2. Nu se spala singur.
Pisica in schimb sta in casa si se spala singura de mai multe ori pe zi.
Cainele este un animal murdar pentru ca depinde de stapan in acest sens. Si nu poti sa faci baie unui caine zilnic.
Daca tu te referi la pisicile de pe strada atunci da, sunt murdare. Dar tot mai jegosi sunt cainii.
Pisica naparleste la fel de mult ca un caine. Ambele specii au perioadele lor.
Eu am avut pisica cu blana extrem de deasa si nu mi-a naparlit mai deloc. Conteaza foarte mult hrana si periajul aici. Un caine cu blana deasa neperiat si hranit prost te umple de par. Pisicile de asemenea. Daca iti iei o rasa cu par scurt bineinteles ca nu ai probleme nici la caine si nici la pisica.
Ce sa faca? Urat? Adica mananca mai mult? Da, de obicei asta se intampla. Mananca si dorm mai mult. Dar nu distrug nimic si nu fac urat. Cel putin pe ele poti sa le lasi acasa. Un caine iti scoala vecinii si roade toara mobila si toti papucii, plus ca face pe jos daca il lasi singur o zi. O pisica sta cuminte chiar si o saptamana cu conditia ca cineva sa vina 10 minute pe zi sa-i dea mancare si sa-i aranjeze nisipul.
Revin. Pisicile se spala singure. Nu miros urat. Cainii in schimb crede-ma ca iti muta nasul daca ii neglijezi.
Asa ca tot ce ai scris tu mai sus se atribuie cainilor. Nu pisicilor. Eu am avut pisici, iar acum am caini. Stiu bine ce vorbesc. Eu am experienta. Toti prietenii mei au animale de asemenea si ar fi de acord cu mine vizavi de ce am scris mai sus.
Daca tu ai Chihuahua normal ca ti se pare minunat de usor cu un caine.
Pisica nu cred ca ai avut. Ori daca ai avut si ai intampinat aceste probleme nu generaliza. Este strict vina ta (una majora) daca ai avut o pisica murdara, care a naparlit mult, mirosea urat si distrugea totul cand plecai de acasa. Este greseala ta. Nu da vina pe o intreaga specie.

| barbutxxx a răspuns (pentru Kriss96):

1.Frate eu nu am nimic cu pisicile dar as prefera orce alt animal decat pisica.
2.Si mai cred ca ori esti un din ala care iubeste pisicile la nebunie si 50 pisici ori ar trebui sa te duci al medic.
3. Eu am papagal rasa jako, am avut si caine is pisica, nu asa mai vrea sa am nici una din ele dar pisica chiar nu mi-a placut. si nu nu am omorato sau am ratacito sau orce altceva va trece prin cap si am dato varului meu, si cainele inca il am.

| Kriss96 a răspuns (pentru barbutxxx):

Sa stii ca nu ma asteptam la un raspuns inteligent. Ma bucur ca am ghicit bine.
Ti-am mai spus ca e vina ta daca nu ti-a placut pisica. Nu e vina ei ca tu nu ai stiut sa ai grija de ea si sa o educi.
Si mai lasa-ma cu mersul la medic. Nici tu nu vrei sa mai ai "nici una din ele" si eu nu te-am trimis la medic. Fiecare are dreptul sa-i placa ce vrea. Dar un animal e o responsabilitate. Daca pentru tine naparlitul, mizeria si comportamentul urat te-au deranjat nu inseamna ca toate pisicile sunt asa. Ele chiar nu sunt asa de la natura. Ce vina are bietul animal ca tu nu ai avut grija?
Despre oamenii rai, criminali, mincinosi etc (banuiesc ca sti ce rea e lumea) nu ai nimic de zis?

| Budgie1998 a răspuns (pentru barbutxxx):

Si cainii naparlesc si miros urat ca sa nu mai zic de urlatu de scoala tot cartierul

| Didishorr a răspuns:

Pisica e un animal diferit, sau asa cred eu. Nu ca le urasc, dar nu sunt adepta pisicilor, eu iubesc cainii. Si nu am ceva cu ele dar mi se par mai "rele" si fitoase

| BarnaCamelia2001 a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine. Pisicile sunt asa de dragute, simpatice, ele sunt cu tine mereu. Poate cei care le urasc nu au avut niciodata una, sa nu au incercat sa vada in interiorul sufletului lor, nu doar fizicul lor. Ar trebui sa incercati, voi (astia care urasc pisicile) cand va veti desparti, veti plage dupa ele. P.S. : Incercati sa dormiti o noapte cu ele si va veti indragosti pur si simplu de ele. Am dreptate UniverselsMyLimit?

| Shattered a răspuns:

Eu am avut/am multe animale: pisici, caini, iepurasi, papagali, hamster, broasca testoasa, chiar si un micut sarpe (dar asta n-a durat mult ((happy. Mereu am avut o pasiune pentru feline si reptile, dar iubesc toate animalele. Unii nu tolereaza pisicile deoarece unei pisici nu ii esti stapan, ci ii esti, dupa cum spui tu, un egal.

| DandelionColor a răspuns:

O pisica pentru mine nu este un animal de companie, nu este caine. Cainii sunt animale de companie, ii dresezi, ii esti mereu superior si isi dedica viara sa te faca fericit. O pisica este si iti va fi meeu cel mai bun prieten. Nu vei vedea niciodata o pisica care sa latre ca nebuna prin casa la oglinda, dar nici nu vei vedea vreun caine care sa vina torcand spre tine de fericiere cand te vede, nu se va tolani la tine in brate cu burta in sus asteptand sa ii arati cat o iubesti.
Pisicile au sentimente.Atunci cand vei plange, pisica va veni la tine sa iti aline durerea, un caine vine doar sa se joace.
Eu am avurmt multe pisici, iar ultima care am avut -o a nascut la mine in apartament
. Nimic nu poate fi mai frumos decat o pisica care isi strange in brate copiii ( da copii, pentru mine o pisica nu este un oricare animal, este o fiinta care desi pentru ea sunten egali, este pur si simplu ceva faeacare eu nu pot trai, o pisica mi se pare atat de umana, mai umana decet unii oameni chiar ).
Tot ce am scris, am scris cu lacrimi in ochi deoarece unii chiar au sansa de a avea o pisica, iar mie parintii mi-au luat-o pe cea mai buna prietena, Samira. As avea sansa sa imi iau caine cand va naste cateaua Bichon a unei prietene, dar mai bine astept pana cand voi fi majora si imi voi putea lua o pisica( inca patru ani in care sa rezist...nu mai pot sad )
Daca credeti ca exagerez, credeti ce vreti.
O pisica este ceva fara care eu ma simt goala... Unde e sentimentul acela sa vi acasa sa te trantesti in pat si sa vina ea in fuga sa se aseze pe tine torcand de bucurie ca esti acasa.
Cei care urati pisicile, nu vad motivul. O pisica este independenta, nu pentru ca nu isi iubeste stapanul, se descurca singure. Ele nu sunt incapatanate, doar nu se lasa condusi de altii, au personalitate. Imi pare rau daca te -am plictisit cu povestile mele, am vrut sa demonstrez ca iubesc pisicile ca pe mine insumi, si nu ma impac cu ideea ca Samy a fost luata de langa mine ...Nu am vazut - o de luni intregi, dar pentru mine tot pisica mea a ramas si nu o voi uita niciodata, si sper ca nici ea pe mine. Uneori nici nu simt ca sunt eu fara ea. Am crescut - o de cand s -a nascut. Nu mai rezist, dar asta e viata.

| Budgie1998 a răspuns (pentru DandelionColor):

Si eu sunt de aceeasi parere cu tine, apropo de ce ti au luat-o pe Samira?