| Cristiana_5185 a întrebat:

Chow-chow, beagle sau saint-bernard? vreau sa-mi cumpar un caine urgent si nu ma pot hotari intre aceste rase. Daca aveti unul din aceste exemplare va rog sa-mi spuneti care este cel mai putin pretentioshappy(locuiesc la casa si am o curte destul de mare). Funda!happy

12 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Cred ca beagle este mai putin pretentios. Ceilalti doi necesita si periere zilnica si imbaiere mai des. Si din punctul de vedere al mancarii e mai ok beagle, fiind mai mic. Si daca il iei pentru apartament, clar beagle, ceilalti doi fiind destul de maricei.
Totusi ca si frumusete, chow-chow este pe primul loc, dar necesita atentie sporita blana lor. Saint bernard mi se pare un caine mult prea mare si parca locul lui nu e in oras... Parerea mea. Tu faci cum crezi. Important e sa ai mare grija de el, orice ai alege.

| ღNameღ a răspuns:

Eu am beagle si e foarte inteligent, frumos si afectuos cu copii.
E cel mai bun

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Mie dintre toti trei imi place cel mai mult chow-cjow love struck.

| Deea a răspuns:

Nu stiu care este cel mai pretentios dar iti zic ca mie beagle mi se pare atat de superb. E foarte frumos si daca ar fi sa imi cumpar eu, sigur beagle mi-as cumpara. Saint bernard nu prea imi place.

| heiii a răspuns:

Pai chow-chow am eu si are aproape trei ani. trebuie sa stii ca este un caine foarte calm...destul de lenes si mai iubitor. e ca o pisica.big grin saint-bernardu' e foarte mare si de obicei e agresiv. si e mult mai greu de ingrijit. e ex. chow-chow-ul se poate peria rar pentru ca nu li se incalceste parul orice ar fi.

| Cristiana_5185 explică:

Multumesc foarte mult pentru stafuri si pareri. O sa ma mai documentez, dar cred ca voi alege intr-un final un chow-chow. O sa va spun ce am aleshappy. Multumesc inca o data.Va pup>big grin

| pufosheniesiatat a răspuns:

Chow-chou'l e un caine mic si scuuump

daca ai curte e perfect pentru ei si nu sunt foarte pretentiosi...doar sa nu ii lasi in noroi =]]

| eu_8219 a răspuns:

Choe chow isi vede de treaba lui dar cateodata se si joaca cu tine.Cumpara-l

| Nimphetamine a răspuns:

Beagal-ul este un caine de vanatoare deci ia si chestia asta in calcul.

| cata112000 a răspuns:

Buna!
In primul rand doresc sa corectez userul AAAAAA in legatura cu ce a spus despre saint bernarzi. Nu este de loc asa...
Chiar daca sunt mari nu sunt de loc agresivi, din contra fiind chiar ideali pentru familiile care locuiesc la curte si au copii...
Trebuie sa te gandesti bine inainte de a.ti cumpara unul deoarece sunt destul de pretentiosi, facand cu greu fata temperaturilor ridicate.
Trebuie sa mai iei in calcul si faptul ca au nevoie de miscare zilnica si pe terenuri intinse...
La o anumita varsta acestia trebuie operati deoarece elasticitatea pielii scade iar aceasta le va acoperi complet ochii...
Si beaglelul este un caine foarte frumos dar este un caine de vanatoare!
Vor avea nevoie de mult spatiu pentru a explora si iti vor sapa in toata curtea!
Chow-Chowul este cu adevarat frumos.
Desi nu este prietenos cu copiii, chow chowul va fi un bun paznic pentru curte.
Un chow chow se poate tine si in bloc apai intr-o curte...
Fiind de talie medie nu vor consuma multa hrana (mai putina decat un st. bernard).
La fel ca orice caine, si acestia necesita plimbati dar nu cat un beagle de exemplu.
Sunt caini de obicei solitari, neacceptand un alt animal de companie in afara de el.
Cam asta am avut de spus eu, nu uita, gandeste-te bine ce le poti oferi, nu iti cumpara un caine numai dupa cum arata!

| Claudia_2695 a răspuns:

Deci eu iti voi spune ca fiecare caine difera si nu toate exemplarele se conformeaza in standardele rasei.
Deci eu cred ca ar trebui sa iti cum peri acela care tie iti place cel mai mult si care sa ti se potriveasca pentru pana si cainele seamana cu stapanulwinking happy

| KKK_1696 a răspuns:

Pai...Un beagle este catelul perfect pentru oamenii activi.Eu alerg cu catelusa mea de 5 luni 45 de minute pe zi...Si trebuie sa fie cineva tot timpul langa ei(fiind un caine de haita, face foarte urat cand este lasat singur.)
@Sufletzel...Trebuie sa iti spun.Doar pentru ca este un catel de talie medie nu inseamna ca nu naparleste.Eu imi periez beagle-ul zilnic si tot lasa ceva par.+ este F. recomandat sa tii un beagle la casa deoarece au foarte multa energie.Cat despre spalat...ce sa mai zic, beagleii au un simt al mirosului extrem de puternic, si gasesc lucruri care miros bine si se rostogolesc in ele(am patit asta de N ori).
@alinu stiu nu iti distruge nici o curte daca stii sa il dresezi.