| caporalul a întrebat:

Cine a fost primul oul sau gaina?
cine da o explicatie logica primeste funda restul vot

Răspuns Câştigător
| tpuu a răspuns:

E incurcat rau de tot chestia asta laughing.
Asta am vrut si eu sa aflu!laughing
Deci sa o lu'am logic.
daca era oul primul [cine l-a facut pe ou?]
daca era gaina [cine a facut gaina?]
straight face. Deci nu se stie laughing.
Dar cred ca D-zeu a facut o gaina thinking si de acolo se trag toate gainele straight face thinking Alta nu este.

29 răspunsuri:
| DoDo a răspuns:

Pai eu zic ca au aparut toti trei pe pamant adica mai logic cocosul gaina si oul iar daca nu`i asa s-a imperecheat cocos cu cocos a facut ou si din el a iesit gaina

| ღNameღ a răspuns:

1:eu gred ca din punct stiintific oul pentru ca gaina vine din ou si gaina face oua si apoi gaina si gaina face ou si iar gaina etc., si de asta cred ca din punct stiintific oul a fost
2: Din punct dumnezeiesc gaina pentru ca dumnezeu nu a creat bebelusul, ci un adult(adam si eva).Si i-a creat adulti nu bebelusi mici, totusi.
CONCLUZIE:am 2 pareri, tu care crezi ca e posibila

| bitsyboom111 a răspuns:

Pai e evident ca gaina! daca era oul,trebuia sa fie clocit ca sa iasa ceva, si nefiind gaina, nu iesea nimic din el.ca si ouale de la magazin, nu este gaina, nu ies puii!

| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Se spune ca gaina, caci ea a facut oul.dar gaina de unde s-a tras? nu tot dintr'un ou? deci eu cred ca oul, caci si gaina a iesit din ceva, adica' din ou.pana sa faca si ea la randul ei oua trebuie sa iasa din ou, sa creasca sa se dezvolte, maturizeze si abia apoi sa faca oua pe care sa la cloceasca.
dar se spune ca gaina a fost creata, si ea a facut oua.deci, acum' trage tu raspunsul potrivit...nu stiu'.
dar eu mereu credeam si voi crede ca OULbig grin

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Gaina pentru ca daca era oul nu avea cine sa-l cloceasca laughing e logic

| Shopiaalin a răspuns:

Prima data a fost GAINA!
Dumnezeu a fost toate animalele! printre care si gaina care a facut oua si sau inmultit tot asa!

funda?happy

| costin1306 a răspuns:

Gaina ca Dumnezeu a facut animalele primele, nu oualele lor.

| MARRRRRYYA a răspuns:

Cand Dumnezeu a creat lumea as spus sa fie animale pe pamant pentru ca ele sa faca oua sau sanasca altele si sa se inmulteasca e logic gaina a fost prima

| hatze a răspuns:

Mai pe scurt mata!

| ZuzZzulina a răspuns:

Gaina! Pt ca gaina face oua nu ouale fac gaini! Dumnezeu a lasat pe pamant o gaina car s-a inmultit prin oua, daca lasa un ou nu avea cine sa-l cloceasca! Funda?

| ZuzZzulina a răspuns:

Explicatsia logica e a lui lovelysmiley happy si am zis sa nu spun la fel. Dai funda pentru ca e foarte logic si asa gandeam si eu. Ma contraziceam cu tatal meu laughing pe chestia asta ca el zicea ca oul si eu i-am explicat ca n-avea cum ca n-avea cin' sa-l fakca laughing

| Anonimus905 a răspuns:

Gaina,pentru ca daca era oul nu era ce sa il cloceasca si nu iesea nimic.

| Gizăz a răspuns:

Incubatorul electric.

| Wicku a răspuns:

Prima data a fost gaina.
De ce?
Daca era primul oul, nu mai iesea gaina deoarece oul nu era clocit, o explicatie destul de clara zic eu.SI plus ca din ou nu iesea pui deoarece nu exista cocos care sa faca gaina closca.Ca urmare, ar trebui sa fi existat la inceput si cocos si gaina pentru a exista urmasi.

| BlackVeil a răspuns:

Eu cred ca prima data a fost cotetul... De ce? Pentru ca si oul si gaina in cotet au aparut!

| Isabela96 a răspuns:

Parerea mea este ca, gaina si cocosul ca altfel nu poate sa existe ou cu pui sau ar fi putut fi oul primul daca puteau iesi 2 pui o gaina si un cocos

| gaby_1815 a răspuns:

Hai sa o luam logic... Dumnezeu cel care a facut lumea nu cred ca a umplut-o de oua deci iata raspunsul : gaina

| lorena283 a răspuns:

Eu cred ca prima oara a fost ou

| YoBogdan97 a răspuns:

Gaina in sensul in care dumnezeu cand a facut animanele a lasat gaina astfel aceasta sa inmultit prin oua fel si fel de specii noi au ajuns apoi:d si in + daca era oul cine clocea ou sa iasa gaina?

| Kata_1646 a răspuns:

Nu se stie pentru ca daca zici oul nu sti cine l-a facut daca zici gaina cine a facut-o!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca oul!
Mai intai Dumnezeu a creeat animalele si pasarile, si din acestea s-au inmultit mai departe(in cazul tau gaina si oul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca gaina* sorry laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaina. Dumnezeu a lasat mai intai animalele.

| caporalul explică:

Mersi mult pentru ajutor...
chiar nu stiiam ce sa cred

| Diana_6198 a răspuns:

Cheia la aceasta intrebare este faptul ca materialul genteic la aniamle nu se schimba.Prin urmare gaina trebuia sa existe ca embrion in ou.
Profesorul John Brooksfiels, de la Universitatea Nottingham, a ajuns la
concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu, care face parte din specia gainilor este oul.

Concluzia este ca mai intai a fost oul si apoi gaina.

Fundita`:*?

| IzzyX a răspuns:

Logic ca a fost oul, si dinozaurii au avut oua! happy bafta

| Biancaa_3377 a răspuns:

S-a gasit raspunsul la una dintre cele mai vechi intrebari filozofice.
Ce a fost prima data? Oul sau gaina?
Un filozof,un cercetator si un crescator de gaini au gasit impreuna raspunsul.

Cheia la aceasta intrebare este faptul ca materialul genteic la aniamle nu se schimba.Prin urmare gaina trebuia sa existe ca embrion in ou.
Profesorul John Brooksfiels,de la Universitatea Nottingham,a ajuns la
concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu,care face parte din specia gainilor este oul.

Concluzia este ca mai intai a fost oul si apoi gaina.

| gjenescu a răspuns:

Conform studiului => Gaina a fost prima

http://www.suite101.com/......gg-a261682