| Stefy_Stef_1987 a întrebat:

Cine imi explica re e raspunsul la aceasta intrebare cu explicatie logica Cine este primul oul sau gaina?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e intrebare logica, iar unele intrebari logice sunt cu capcane, ca asta. big grin Adica nu are raspuns.

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Gaina. Cand s-a umplut curtea a aparut si cocosul ca trebuia un sef! De atunci gaina tot cotcodaceste a protest, iar cocosul ii canta-n ciuda!(mai ales noaptea sa n-o lase sa doarma!)

| CrazySunshine a răspuns:

Eu ma gandesc ca gaina deoarece daca ar fi fost oul nu ar fi avut cine sa il cloceasca si sa il creasca.

| Dariusuu a răspuns:

Inca nu stim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este oul deoarece ne se spune: cine a aparut primul oul de gaina sau gaina. Putea fi oul de dinozaur si dinozaurii au existat inaintea gainilor.

| Anonim5566 a răspuns:

Pai e intrebare capcana, dar eu cred ca gaina, pentru ca a creat-o Dumnezeu.

| Charlly a răspuns:

Dacă a fost un prim om el trebuie să fi fost născut fără tată și fără mamă - ceea ce este incompatibil cu natura. De aceea nu a putut fi niciun prim ou la început din care să fi ieșit păsări, sau ar trebui să fi fost o primă pasăre ca să facă primul ou; pentru că o pasăre iese din un ou. — '
Același lucru a avut loc pentru toate speciile, credeau Platon și alții, și că totul înainte de a fi apărut pe pământ prima dată a fost în spirit.
[modificare]Cercetări moderne

Ciclul ou–găină
Geneticianul John Brookfield a afirmat că „oul a existat înaintea găinii". Teoria sa se bazează pe faptul că materialul genetic al unui organism viu nu evoluează pe parcursul vieții sale. Concluzia reiese din faptul că materialul genetic al oului și al găinii este identic. Profesorul David Papineau de la King's College din Londra crede că primul pui a ieșit dintr-un ou al unei specii diferite, probabil o specie de reptile.

1)Daca nu se specifica ce tip de ou atunci OUL. Ganditi-va ca nu a fost gaina primul animal care a depus un ou.

2)Din punct de vedere evolutionist gaina pentru ca un animal care semana cu o gaina a depus un ou iar datorita unei schimbari accidentale de adn a iesit o veritabila gaina care apoi a facut un ou.

3a)Biserica va alege gaina conform teorii creationiste. Voia Lui a fost ca la inceputul lumii sa ne putem bucura de ombleta.

3b)Dumnezeu putea sa faca mai intai fie oul, fie gaina. Problema e ca, daca facea oul mai intai, trebuia sa mai stea chiar el sa-l cloceasca, asa ca a hotarat sa faca gaina mai intai. Numai ca, gaina aceea trebuia sa faca oua, ce trebuiau sa fie fecundate, asa ca, inaintea gainii a facut cocosul, iar gaina a facut-o dintr-o coasta de-a cocosului. Problema este ca cocosul, ca sa fecundeze ouale gainii, trebuia sa aiba el insusi oua, asa ca, inaintea gainii, Dumnezeu a facut ouale cocosului!

4)Un filozof, un cercetator si un crescator de gaini au gasit impreuna raspunsul.
Cheia la aceasta intrebare este faptul ca materialul genteic la aniamle nu se schimba.Prin urmare gaina trebuia sa existe ca embrion in ou.
Profesorul John Brooksfiels, de la Universitatea Nottingham, a ajuns la concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu, care face parte din specia gainilor este oul.

5)Parerea mea este ca extraterestii au furat niste oua. Le-au modificat genetic si asa au creat niste super gaini care pe urma au ridicat piramidele. Intre timp stramosul primului fast food a modificat la randul lui ouale ca gainile sa fie supraponderale si screlozate. In toata acesta poveste nu apare cocosul pentru ca gainile se emancipeaza si cred ca se pot clona singure...
Prima atestare a unui cocos a fost in povestea "Punguta cu doi bani" unde el aduce banii in casa.

Fundaaa?puppy dog eyes

| Cristina4Ever a răspuns:

Aceasta intrebare este imposibila. daca ar fi oul primul, de unde ar iesi? iar daca ar fi gaina prima, nu ar trebui sa fii iesit din ou?