| Carina1234 a întrebat:

Cine imi da sfaturi cum sa ingrijesc un iepuras?

Răspuns Câştigător
| bacteria a răspuns:

Cusca suficient de mare incat sa se poata misca cum trebuie. Cat mai mare posibil, deci. Apoi, trebuie si lasat sa alerge intr-un spatiu deschis, cel putin o ora pe zi. Atentie la cabluri electrice! Le rod pe toate. Ca mancare, granule pentru iepuri intotdeauan la dispozitie, salata (uscata cu hartie dupa ce o speli), morcovi, mere, banane (cantitati limitate, ingrasa) in fiecare zi un morcov sau trei frunze de salata / un sfert de mar. Si intotdeauna un biberon cu apa agatat de cusca, la dispozitie (evita recipientele cu apa, se murdaresc repede). Ca si asternut, cel din comert pentru rozatoare. De schimbat in functie de marimea custii, adica pentru o cusca mica o data la 2-3 zile, iar pentru una mare o data pe saptamana, sa zicem. Vezi ca miroase destul de tare daca nu faci asta, si in special in spatii mici fara aerisire.

| bacteria a răspuns (pentru bacteria):

Aaa...uitasem fanul...intotdeauna fan la dispozitie, da. Vezi ca exita un fel de suporturi pentru fan, se agata de cusca si asa nu-l murdareste cu urina iepurele, trage cateva fire cand ii e foame

3 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Cusca trebuie sa fie de ieprure, gasesti asterunt talas deimfectat la pet shop, acolo gasesti adapatoare pentru iepuri, da iepurii si toate rozatoarele beau apa dar cu picatura de aia este speciala, fanul nu trebuie sa lipseasca din alimentatia iepurelui, mai sunt seminte peleti de lucerna fructe si legume. Fecalele (crotinele) de seara se lasa trebuie sa le manice. Mers la vet. sa-l deparaziteze intern si sa-l vaccineze contra mixomatozei.

| Comediantul a răspuns:

Poi e foarte simplu: Ii dai de mancare regulat cat crezi tu si el mananca cat ii trebuie. o mica problema cu apa: daca ii dai verdeturi..relativ proaspete sa nu ii dai apa ca nu e bine.ii dai doar apa relativ putina in cazul in care ii dai iarba uscata sau alte uscaciuni.
si cam atat..sa strangi dupa el..etc