| Briza99 a întrebat:

Cine imi poate recomanda ceva rase de caini de statura micuta(gen spitz, teckel)?
Vreau sa-mi cumpar un caine si nu ma pot hotari la rasasad
HELPP!

Răspuns Câştigător
| Mihai_Radulescu_1983 a răspuns:

Uite aici toate rasele de caini mici, alege-l pe cel care-ti place mai mult :)

https://www.toateanimalele.ro/zsidebarcaini/caini-mici/

3 răspunsuri:
| JustaLittle a răspuns:

Cu toate ca stiu ca e 95% probabil sa nu-ti placa raspunsul meu, totusi o a incerc. Cel mai bine (si comod) si etic ar fi sa iei un caine de la un adapost sau de pe strada (daca nu vrei adult, gasesti o multime de catelusi in perioada asta + un pont : cateii mici de statura, cum vrei tu, se cunosc la rasa comuna dupa labute-> le au micute ca si corpul, la cei de statura mai mare, labutele par prea mari pentru corpul lor). Cu tot cu mersul la veterinar, microcipare, carnet de sanatate, deparazitare si vaccinuri te ajunge muuuult mai putin decat un caine de rasa pe care il cumperi de la canisa sau petshop. Avantajele? Vei avea un animalut plin de viata, care te va iubii mai mult decat pe orice, care nu este pretentios DELOC, dornic sda te vada, care nu se va "plictisii" de tine asa cum fac alti catei de rasa. Si in privinta aspectului, pe strazi/in adaposturi ai cea mai mare varietate - poti gasi un catel cu infatisarea unui husky dar de marimea unui bichon, sau un catel ca ciobanescul german care incape in geanta. Poti gasi si multi catei pufosi sau cu blanita scurta ( daca nu vrei sa-i perii prea des ) sau cu pete dragute in diverse forme adorabile (stea, inima, etc ). P.S: Dupa parerea mea, sa iei un caine de pe strada sau din adapost nu este numai o binecuvantare pentru catelul respectiv (pentru ca, practic, i-ai salvat viata) dar si un act ce merita tot respectul happy

| AmaliaMarilena a răspuns:

Eu am o cățelușă Shih-Tzu, care nu este așa de pretențioasă cum zic toți. Nu, singurul lucru care poate te va plictisi după câteva ori, este îngrijirea rasei. Are nevoie de periaj zilnic, in unele cazuri chiar de 2 ori pe zi, daca va sta cu tine in casa, după fiecare plimbare, trebuie sa o speli pe lăbuțe, șamponul trebuie sa fie însoțit de balsam. In rest, cu mâncarea m-am convins (mănâncă orice ii dai, bine, orice e bun laughing ) Asta se întâmpla la rasele : Bichon, Shih-Tzu si Yorshire Terrier. Alte rase ar fi:
-> talie mica:Bichon, Shih-Tzu, Yorshire Terrier, Pomeranian, Pudel, Chiuaua (nu stiu cum se scrie), West Highland Terrier, Jack Russel Terrier, Pechinez, Teckel.Rasele astea sunt mici, vor rămâne mici cu greutate de maxim 10 kilograme.
In concluzie, alegerea este a ta, deplina, pentru ca tu trebuie sa îți iubești câinele, iar daca îți vei alege un câine doar pentru ca, e mai ieftin dar care nu îți place, ai făcut o greșeală. Eu una, daca nu as avea un Shih-Tzu as opta pentru Bichon, West Higland Terrier, Pomeranian sau Yorkshire.
Funda?

| Tommy10K a răspuns:

Daca vrei sa iti iei un catel mic de rasa, desi scumpi fata de restul asi alege mops (pug) sau bulldog francez, sunt foarte draguti