Întrebare recomandată | alinbogdann a întrebat:

Ce rase de caini m-ati recomanda sa imi cumpar la casa?

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai eu stau la curte si am un lup, deci nimeni nu intra in curte, si nici pasarea cerului nu are voie sa stea pe cusca luihee hee, mai am o corcitura de lup+rottweiler si o pechineza, ea este domnisoara de casalaughing
Deci poti opta pentu o rasa buna, ori ce vrea inimioara tawinking important sa le acorzi multta atentie.
Cel putin al meu e de jale daca ne vede si nu ii dam atentie.
O zi bunahappy

| neutrino a răspuns:

Daca locuiesti in apartament, atunci iti recomand orice caine, dar de talie foarte mica, altfel va fi un animal chinuit. Daca esti la curte si ai conditii pentru el, "lupul" este inegalabil.

| Mihaela1964 a răspuns:

Alegerea unui caine cred ca-i destul de grea, trebuie tinut cont de nevoile animalului si de ceea ce poti oferi, ma refer la timp, bani si spatiu. Un caine de rasa necesita ingrijire mai multa (vaccinuri, periaj/tuns, vizite mai dese la veterinar), hrana de calitate, spatiu lui personal (padoc) si loc de miscare (curte sau/si plimbare). Am avut si am ciobanesc german dar si-un maidanez care-mi ofera bucurii in aceiasi masura. Cred ca alegerea cainelui dorit e si una personala, in ambele cazuri a fost "dragoste la prima vedere", ambele animale sunt buni aparatori ai casei si curtii, as spune chiar ca maidaneza e mai apriga decat pedigree-ata. Ideea e ca nu pretul unui caine il face special ci relatia care se leaga intre om si caine.

| AnonimGirl2345 a răspuns (pentru Mihaela1964):

Corect, relatia care se leaga intre un om si un caine il face special! happy
Relatia dintre un om si un caine este UNICA, SPECIALA! ♥♥♥♥♥♥♥ puppy dog eyes

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Ce rasa vr, dar mai indicat ar fi o rasa gen: rottweiler, cane corso, ciobanesc german, tosa inu, bullmastif... rase mai mari, poti sa iti iei si pitbull daca vr, dar rasa pura nu vei gasi, caci este ilegala reproducerea american pit bull terrier in Romania, dar au cativa rasa pura, dar o dau la pret mare. Sau daca consideri ca rasele de mai sus sunt cam "violente" (pana si un labrador poate fi periculos daca asa il cresti) poti lua si beagle, labrador, golden retriver.
In fine, ai cam inteles ca poti sa iti iei orice caine vrei tu, orice rasa care iti place.

| DeshiBebe a răspuns:

Pai un Saint Bernard(am si eu si se intelege bine cu copii)Un ciobanesc german, un pechinez daca vrei de talie mai mica.

| AnonimGirl2345 a răspuns:

Un ciobanesc german, un sait bernard, un rotweiller sau un labrador happy!
Depinde si de ce rasa preferi. happy
Si beagleii sunt draguti happy.
Daca esti la curte si ai conditii pentru el, si daca vrei sa iti apere casa, " cainele lup " este cel mai bun happy.
Daca doresti un caine mare, cu care vei putea sa te joci si intelege de minune, iti recomand cu toata inima un labrador happy.

Alegerea unui caine este destul de grea, tine si de criteriile urmatoare :
-bani
-timp
-spatiu
Sper ca vei lua o decizie potrivita happy.
Daca vrei, sa ne spui si noua ce te-ai hotarat sa iti ieiwinking.

Pa-pa.

| deniidenisa156 a răspuns:

Daca esti la curte un lup ar fi cel mai bine, am avut si am si eu, si nu m-a dezamagit niciodatawinking

| Snurpy a răspuns:

Daca stai la bloc ti-as recomanda un basset hound, e micut si e foarte lenes, el prefera sa stea in casa decat sa iasa afara la o plimbare... laughing, iar daca stai la casa un ciobanesc german.

| managersecret a răspuns:

Pitbull este destul de dragut si e un caine foarte bun cand vine vorba de paza. Ciobanesc german este frumos, destul de mare, pazeste foarte bine curtea si e foarte usor de dresat.(daca ai dresor bun)

| iooonel a răspuns:

Daca esti la casa un lup