| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate spume cum se face deosebirea dintre mascul si femela la porumbei? mai bine zis la strasseri

Răspuns Câştigător
| Bysnnn a răspuns:

dupa cioc porumbita il are mai mare decat porumbelul; iar dupa cap stiu ca porumbita are capul rotund si porumbel il are un pic(patrat), cel mai clar, masculul turuie mai mereu, si in boxa si pe podea si pe afara. Femela nu turuie decat foarte rar, si asta in boxa.

Daca au cuib, au carat paie, se calca, masculul alearga femela la cuib, urmeaza si ouale.
Narile sunt putin murdare cand au pui.
Poti afla sexul porumbelului si cand este pui in cuib … daca apropii mana de el si el se ridica si in unele cazuri da si cu ciocul acela sigur este mascul … restul pot fi femele dar nu 100 %.