| Mihai_Baciu_1998 a întrebat:

Am citiva porumbei procurati si am o problema cu ei nu-i pot deosebi care este femela si carei mascul daca cineva ii poate deosebi va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi... MULTUMESC MULT!

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Diferenta dinte un mascul si o femela este urmatoarea:1.masculul este in cele mai multe cazuri mai marela corp, si capul va fi mai diferit ca forma(bombat); 2.mascululse roteste in jurul lui unflind gusa si scotind un uruit specific porumbeilor; 3.masculii au tendinta de a se bate intre ei atat pentru. femele cat si pentru. teritoriu sau boxe; 4. femelele cand sunt curtate atunci cand nu sunt inperecheate se infoaie si au tendinta de a se piti jos dandu-i masculului posibilitatea sa o copuleze
Te uiti la trasaturi, astfel:
– masculii sunt mai mari,femele mai „finute";
– masculii au turuitul continuu si mai gros,femele turuie numai in boxa;
– masculii au narile mai mari, ciocul mai gros.
– cand turuie dupa vreo femela, masculul isi poarta coada pe jos, sunt mult mai energici, incearca sa impresioneze

| Mihai_Baciu_1998 explică (pentru DjSannan):

Daca iti arat citeva poze cu ei ma vei putea ajuta sa-mi spui carei mascul si carei femela?

| DjSannan a răspuns (pentru Mihai_Baciu_1998):

Ok

| Mihai_Baciu_1998 explică (pentru DjSannan):

Poti sa-mi lasi skypeul tau sa ti le trimit?

| DjSannan a răspuns (pentru Mihai_Baciu_1998):

Nu am skype, poti trimite si aici

| Mihai_Baciu_1998 explică (pentru DjSannan):

Nu stiu cum sa trimit aici

| DjSannan a răspuns (pentru Mihai_Baciu_1998):

Pune poza pe https://www.flickr.com/ si dupa imi dai linkul

7 răspunsuri:
| Voicu_Dorin_1998 a răspuns:

Pai masculul are narile si capul mai mare iar femela le are mai miciwinking Funda