| DaciaRomania a întrebat:

Cine mai face lucru de mână și cusut in timpul liber? Ce va place?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Liviu Dragnea nu vezi ca si găteste?

| dullcat a răspuns:

Buna.Mie imi place sa cos si sa brodez, sa repar o haina sau sa-i ofer alta viata prin cateva modificari.Si nu, nu prea pot fi numita o persoana in varsta.laughing Totusi, persoanele acestea erau si ele tinere candva, si nu cred ca e justificat sa atribui unele activitati sau hobby-uri exclusiv unei categorii de varsta.Mi se pare ca intra la ageism.

Ba chiar as spune ca aceasta acitivitate cunoaste un boom in social media cum nu a exista vreodata, si prin asta la refer la Instagram si Youtube.Sunt foarte multe adolescente si femei care au sute de mii abonati sau chiar milioane, iar canalul lor se bazeaza pe cusut, upcycling, cum transforma haine de la second hand, cum isi fac propriile haine din obiecte neobisnuite (fete de masa, perdele etc), sau in general au continut care trimite catre o atmosfera de poveste, chiar si locuinta fiind decorata ca atare.Iar oamenii se aboneaza/dau follow pentru ca cel putin din punct de vedere vizual, e interesant.

| DaciaRomania explică (pentru dullcat):

E foarte frumos că știi sa coși. Vreau să învăț să cos la mașină

| dullcat a răspuns (pentru DaciaRomania):

Foarte bine.Mi-am exprimat si eu dorinta pentru o masina de cusut prin liceu.Am primit-o cadou la 18 ani, de la parinti si bunici.O folosesc cu drag, e foarte utila la casa omului.Iar daca te intereseaza moda, ai astfel o portita prin care sa dai drumul creativitatii si imaginatiei.Sentimentul ca iti faci tu hainele e destul de empowering, chiar daca activitatea in sine e banala, si in societatea actuala muncitorii acestia sunt platiti cu nimic.

| DaciaRomania explică (pentru dullcat):

Mă bucur happy
Vreau sa fac broderie pentru costum popular!

| dullcat a răspuns (pentru DaciaRomania):

Super.Eu urmaresc paginile astea

https://www.facebook.com/IrinaSerpol

https://www.facebook.com/maiestria

Am vazut ca se organizeaza si ateliere in unele orase, chiar si sezatoare, ca pe vremuri.

| DaciaRomania explică (pentru dullcat):

Mulțumesc, bine că știu! Am sa urmăresc și eu! Foarte frumos ❗

| newaccountbye a răspuns:

Am observat ca persoanele mai in vârsta lucrează ca sa și ocupe timpul.