| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca persoanele care prefera pisicile in locul cainilor sunt mai sensibile? Ce v-a facut sa va decideti intre a lua caine sau pisica?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pisica e mai ușor de întreținut.

| doctorandus a răspuns:

Cainele este proprietatea ta. Tu esti proprietatea pisicii.

| dullcat a răspuns:

Nu.Dar cred ca astfel de comparatii nu isi au sensul.In loc sa ne razboim aiurea, putem pur si simplu sa apreciem ca existam atatia oameni pe lume carora le pasa de animale.Momentan am doar caini, insa am avut si destule pisici, deci nu poti spune ca sunt biased. laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Eu am ambele, dar prefer câinii. Pisicile nu sunt atât de drăgăstoase precum câinii, uneori nu te suportă, nu sunt nici atât de inteligente și nu prea poți conta pe ele să te apere. Dar sunt adorabile și ele.
Nu cred că ești mai sensibil în funcție de ce animal preferi.

| dullcat a răspuns (pentru J0B0MAT):

E gresit sa spui ca pisicile nu sunt la fel de dragastoase sau inteligente.Iar un animal de companie nu inseamna obligatoriu ca trebuie sa aiba si rol de paza/aparare.

| J0B0MAT a răspuns (pentru dullcat):

Nu e greșit, e un fapt, cel puțin din experiența mea și a tuturor oamenilor pe care îi știu, deși cred că sunt și cercetări care dovedesc asta. Câinii pot fi dresați să execute comenzi, să urmărească mirosuri și să efectueze alte misiuni pentru poliție, armată, să găsească oameni sub dărâmături. Nu înseamnă că trebuie să aibă rol de pază, am spus doar un plus pe care îl au câinii.

| dullcat a răspuns (pentru J0B0MAT):

Fiecare cu experientele proprii.Cine zice ca pisicile nu sunt asa dragastoase fie nu a avut, fie a dat peste din alea mult prea independente.Ale mele ma urmareau prin casa si se bagau in sufletul meu pentru atentie, exact ca un catel.Cum le cresti asa le ai.

| J0B0MAT a răspuns (pentru dullcat):

Sunt excepții, dar în general pisicile sunt mai "arogante" și te lasă să le iubești doar când au chef, ceea ce e rar.Și câinii au momente când dacă îi ții prea mult în brațe apoi nu te mai bagă în seamă, dar la ei asta se întâmplă rar. Nu zic doar de experiența mea, ci din tot ce am văzut și auzit.
Pisicile mele sunt practic niște prințese care ne privesc de sus pe noi muritorii de rând și binevoiesc a ne lăsa să le atingem sau să stea la poze doar în momente atent alese de ele, fără să aibă nimeni un cuvânt de spus.
Câinele e un domn protector și foarte reticent față de străini care se transformă într-un bebeluș ce împarte iubire și zâmbete în cea mai mare parte a timpului.Și nu poți sta supărat mult timp când vine și te pupă și se culcă lângă tine.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu

| Eireann a răspuns:

Am si caini, si pisici.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Pisicile sunt mai independente.

| THRUSTMASTER a răspuns:

Cred ca persoana care a ales pisica in detrimentul cainelui este mai comoda. Gandeste-te sa scoti cainele la 7 dimineata afara, mai si ploua sau e super ger si trebuie sa il mai si astepti sa ii vina. Pisica se duce la lada cu nisip si tu nici nu stii. Cred ca cine alege sa isi ia caine chiar iubeste cainii.

| elenafitosica a răspuns:

Nu sunt doar mai proaste