Întrebare recomandată | RaVuL a întrebat:

Cu cata apa se dilueaza acuarelele acrilice?

3 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Nu există o rețetă anume,apreciabil, ori să devină ceva mai fluide, ori să aibă consistență mai mare(un gen de culori de ulei).În pictură mai pot fi combinate și cu gel acrilic, sau pastă modelatoare, pentru a obține o suprafață mai grunjoasă, și care poate fi lucrată în cuțit.Cu apă, diluția este apreciabilă, așa cum spuneam. Dacă vrei să-ți iasă un gen de acuarelă, atunci le diluezi mai mult, dar poți folosi și niște aditivi pentru a întârzia uscarea și a efectua lucrarea mai minuțios, mai elaborat.

| TheLordOfTheRings a răspuns:

Acuarelele acrilice se dilueaza cu 350ml de ap. Sper sa fi fost de ajutor.

| Postelnicu_Lorena_1995 a răspuns:

3 litri de apa si eu am facut asat