| gabitucelmaibun a întrebat:

Cuibul trebuie acoperit? Unde trebuie pus cuibul sus sau jos? Ce trebuie pus in cuib?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

In primul rand cuib pentru ce?
Ca sunt foarte multe pasari care fac oua in cuib.
Banuiesc ca te referi la papagali.
De obicei, pasarile isi organizeaza singure cuibul cu pene, fire de iarba, puf sau alte materiale care sa confere rezistenta dar si confort cuibului. Toate aceste materiale le gasesc în natura.
Atunci cand este vorba despre pasarile de colivie, lucrurile stau insa putin diferit.
Noi le asiguram baza cuibului (structura solida) dar ar trebui sa le punem la dispozitie si materiale pentru a-si organiza singure interiorul. Penele si puful le vor colecta de pe corpul propriu sau al partenerului. Tu poti pune la dispozitie restul materialelor (fire de coaja de cocos, fire de matase naturala).
Te sfatuiesc ca cuibul sa fie de tip cutie cu acces usor din exterior, pentru a putea verifica cu usurinta viabilitatea puilor dar si eventualele probleme ce pot aparea in cuib.