| VampireGirl4ever a întrebat:

Cum as putea deveni mai buna la desenat anime?

Răspuns Câştigător
| Ymlazzar a răspuns:

Animatii gen Carton? Prin simple tutorial-uri pe youtube... SCri asa : How to drawing cartoon, si iti da tot felul acolo. eu asa am inceput... eu deja is in stagiu in care desenez lucruri realistice! Poate o sa ajungi si tu pe acolo Funda?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prin mult exercițiu!
Pa, pa.

| MadQueen a răspuns:

Este un tip pe youtube care face tot felul de tutoriale interesante si explica cum sa desenezi anumite lucruri, in mare parte manga si animeuri :)
aici e linkul de la channelul lui : http://www.youtube.com/user/markcrilley
Si unul dintre alte moduri sa inveti este sa cauti poze pe internet si sa in cerci sa le desenezi. chiar daca poate dura sau asa e o meoda foarte buna pentru ca in momentul in care tu desenezi ceva retii ceea ce desenezi. daca atunci cand desenezi de exemplu un personaj deja existent si i desenezi ochii mana etc lucrurile alea le vei retine si cand vei vrea sa desenezi ceva inventat de tine vei avea deja o baza din care sa te inspiri :)
siteuri pe care poti gasi poze manga sunt chiar multe dar eu iti recomand www.zerochan.net. e un site grozav.
Sti cum se zice : Repetitia e mama invataturii.
Multa bafta :) Sper ca am fost de ajutor;)

| tenshi261 a răspuns:

Ai putea mai intai sa desenezi feţe, dupa care incerci sa faci corpul(gat, maini, degete-astea mi s-au parut mai grele).
Dupa ce ai invatat astea, poti sa-ti creezi singur caracterele.
funda?>

| BCoMichael a răspuns (pentru tenshi261):

Fix invers laughing

| tenshi261 a răspuns (pentru BCoMichael):

hee heeasa am invatat eu....pe bucatilaughing)

| ComputerGeek a răspuns:

Practice makes perfect.

| Cherilyn a răspuns:

Exersand, cum altfel?! happy
ai putea sa-ti petreci mai mult din timp cautand tutoriale, sau chiar sa te inscrii la un curs de desen daca n-ai facut-o pana acum.
Succes!batting eyelashes

| Darcos a răspuns:

Cursuri de desen...
Sa analizezi foarte multe anime...[Cum sa faci capul; corpul happy; mainile; ochii etc.]
Sa ai creioane sau instrumente(Daca faci desene reale; Cu mana) sau un program bun(Daca vrei sa faci pe calculator)
Cauta tutoriale...Cumpara manga(Acestea sunt benzi desenate; Deci o sa vezi)

| a răspuns:

Exerseaza! eu spun sa incerci sa le iei prima data sa fac corpul intreg dupa aceea doar portretul ca sa exersezi trasaturile, asa fac si eu si ma descurc din ce in ce mai bine bafta!

| Joey95 a răspuns:

Exercitiu, in orice perioada a zilei (la scoala cand te plictisesti, acasa dupa ore, in parc, oriunde).

| alexion2000 a răspuns:

Pai exerseaza dar vezi ca o sa dureze foarte mult ca e foarte greu si cam intr-o saptamana doua daca exersezi vreo 2-3 ore pe zi vei reusi :*

| xAddeBăăăii a răspuns:

Pai simplu : te perfectionezi zi de zi. Cauti imagini cu anime si incerci sa le copiezi pe foaie. Incearca diferite imagini, pana iti ies cat mai bine. Uita-te si la videoclipuri pe youtube, habar n-am poate te ajuta. Dar cel mai bine deseneaza in fiecare zi si vei vedea ca rezultatele or sa apara ele. Si eu sunt pasionata de anime si imi place sa desenez. Sper ca te-am ajutat. P.S : eu am incercat faza cu imaginile anime si acum cred ca imi ies mult mai bine.