| iulius21 a întrebat:

Cum creste tulpina unui pom?

3 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Tulpina este organul vegetativ cae sustine frunzele florile si fructele. Plantele au o tulpina principala din care se desprind tulpini laterale. Tulpina prezinta portiuni umflatre numite noduri despartite de portiuni lungi numite intre noduri. Indreptul nodurilor se prind frunzele iar la subsoara lor se gasesc muguri numti muguri laterali.
Virful tulpinii se trmina cu un mugure terminal. Din muguri se dezvolta frunzele si florile.
Tulpinile tinere impreuna cu mugurii, frunzele si ramurile noi alcatuiesc un lastar.
Cresterea in lungime a tulpinii se face prin vraful ei.

http://www.referat.ro/......_6547.html

| Mandy693 a răspuns:

Din samanta laughing))

| iulius21 explică:

Adica am un pomisor in primul an care se uscase la un moment, numai ca mai tarziu iau dat alte 3 crengute care au plecat de la 2cm de deasupra pamintului lucru care ma face sa cred ca acesta nu poate avea tulpina de 1m niciodata de aceasta am pus aceasta intrebare deoarece nu stiu modul cum se dezvolta trunchiul la un arbore.Multumesc!