| Cristiggg4 a întrebat:

Credeți ca odată cu aceasta tulpina noua de coronavirus, cazurile vor creste considerabil, din nou, in România?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, cel putin in Bucuresti unde s-a dat relaxare, daca tulpina aia prinde o sa avem iar carantina
cat despre vaccin, cica, ca nu ar fi nici o dovada ca nu e eficient si anti tulpina noua

| Apokales a răspuns:

Nu. A inceput vaccinarea si pandemia este pe terminate. Plus ca daca este sa scoata un nou vaccin pentru noua tulpina care se considera a fi periculoasa sau orice alta tulpina, atunci nu mai este nevoie de o campanie agresiva de convingere si constragere a populatiei ca sa se vaccineze. Lucrurile merg spre mai bine in acest sens, chiar daca politicienii nostri sunt vai mortii lor.

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

S au vaccinat 2% din populatie. Nu e nimic pe terminate.

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Depinde cat de optimist esti. Avem vaccinul, am dat si celor din Republica Moldova, mai trebuie administrat. Deja media a inceput sa duca o intensa propaganda pentru vaccinare. Este doar o problema de timp. Trebuie sa treaca inca o luna, doua pana cand cei sceptici vor vedea ca nu a murit nimeni de la vaccin.

| floresdemayo a răspuns (pentru Apokales):

Îmi place de tine. E bine să fii optimist. happy Dar, cifrele făcute public nu cred că reprezinta realitatea. Cazurile celor infectati pot fi mult mai multe. Fie nu se transmit la timp cifrele corecte, fie sunt oameni care nu anunta autoritatile si aleg să se trateze singuri acasa. De multe ori, am observat că situatia la nivel national (numar de cazuri, nou confirmate) e departe de realitate, ori nu sunt centralizate la timp. Si in judetul meu, apăreau doar 53 de cazuri noi/zi, cand, de fapt erau puțin peste 200 (un exemplu).
Iar cu noua tulpină mutantă ar putea scăpa chiar de sub control și nu-i exclus să inceapă un al treilea val. Iar vaccinurile nou apărute se anunta ca au un efect foarte redus in fața noii tulpini. straight face
Să sperăm că se va termina, odată și odată, și cu pandemia asta. Cine crezi că nu își doreste?

| Apokales a răspuns (pentru floresdemayo):

La faza cu onestitatea guvernantilor fata de popor in privinta rapoartelor oferite, trebuie sa recunosc ca ne mint, nu pot sa fiu contra. Insa daca nu eram in U.E., nu aveam vaccin nici la ora actuala, chiar daca el este inventat.
Oricum, raportarile nu mai au relevanta acum, nu aveau la inceput, dar apoi acum cand poti face testul rapid acasa si sa te feresti, sa iei decizia pe cont propriu. Ce imi da putere sa cred ca o mare parte a populatiei se vor vaccina este faptul ca exista constrangeri, exista restrictii daca nu te vaccinezi printre care si interzicerea de a mai iesii din tara. Nu cred ca guvernul mai are credibilitate pentru a convinge.

| floresdemayo a răspuns (pentru Apokales):

Sunt convinsă că tot mai multi oameni se vor vaccina. Sincer, eu nu sunt impotriva vaccinării.

| Apokales a răspuns (pentru floresdemayo):

Nici eu. Vreau cip dintr-ala bun.

| InOrOut a răspuns (pentru Apokales):

Ca sa fii sigur ca nu moare nimeni de la vaccin trebuie sa treaca vreo 5 ani. Il faci la risc si vezi tu daca traiesti sau mori. Avand in considerare ca e mARN si ADN putem avea o doza de scepticism.

| Apokales a răspuns (pentru InOrOut):

Oricum, eu il fac pe data de 31, luna asta. Daca apar efectele adverse despre care se discuta te anunt. Te anunt daca devin crocodil asa cum spunea presedintele Braziliei sau daca devin homosexual asa cum spunea acel preot ortodox.
P.S. : Daca devin poponar, vin personal sa-ti povestesc despre asta laughing.

| InOrOut a răspuns (pentru Apokales):

Lasa, o sa te cred de la distanta.

| iuliaOK a răspuns (pentru Apokales):

Tine-te bine, am trecut în lvl 2laughing

| Apokales a răspuns (pentru iuliaOK):

laughing Mai trebuie sa apara bara deasupra lumii cu viata boss-ului final, nu?

| mont a răspuns:

Mai ales dacă se deschid școlile cel mai probabil vor creste. Speram însă ca nu considerabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe tot mapamondul nu doar in Romania.de abia acum va veni adevărată pandemie.

| InOrOut a răspuns:

Parca vad iar ca urmeaza 2 saptamani de luat paracetamol.