| obiwankenobi a întrebat:

Cum identific sexul pestilor beta splendens, funda

Răspuns Câştigător
| Bogdan_George_1998_uWBe a răspuns:

Masculul Betta Splendens : in primul rind inotatoarele masculul cresc foarte lungi, sint mai lungi decit cele ale femelelor si mai mari in general iar coloritul lor este mai aprins. Comportamentul masculilor este mai agresiv fata de aceeasi specie dar si fata de alti locatari ai acvariului, deseori ciupind inotatoarele altor pesti chia omorind pesti mai mici decit ei.
Femelele de Betta Splendens : au inotatoarele mult mai mici decit cele ale masculilor. Marimea inotatoarelor poate fi diferita de la o femela la alta dar miciodata de aceeasi lungime cu cele ale masculilor.
O alta diferenta ar fi ca femelele dezvolta asa numitul "ovipositor" care este de fapt un punct alb pe burta intre inotatoare, acest punct alb este locul pe unde femela elimina icrele in momentul reproducerii.
Femelele acestei specii developa dingi orizontale cind sint supuse unui stres intens, cind sint insa in perioada de reproducere si daca un mascul se afla in apropiere pe corpul femelelor apar dungi verticale.
-Sper ca ti-am fost de ajutor, si succes cu pestisorii, funda?

5 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Femele sunt colorate dar nu au coditele voalate, masculii sunt cei ornamentali, ca si la gupi.

| LadyMelian a răspuns:

Cu greu gasesti de vanzare betta slendens de sex feminin.Masculii au aripioarele mai mari, mai dese.
Uite aici
http://www.fishforums.com/......ndens.html

| An3n1m a răspuns:

Buna! Cine are sa imi dea si mie un mascul Betta splendens?

| obiwankenobi explică (pentru An3n1m):

Ii gasesti pe la orice magazin de animale