| jenna1213 a întrebat:

Cum imi dresez cainele sa nu mai faca pe covor?

Răspuns Câştigător
| ana0metalhead a răspuns:

Deci si eu am un caine si a trebuit sa-l fac sa nu mai faca p covor asa ca de fiecare data cand il vedeam ca vrea sa faca ii duceam o anumita carpa iar dupa il puneam sa miroasa... o sa dureze asa km d 3 ori maxim iar dupa aia singur o sasi caute carpa... crede-ma ca merge

bafta:*

17 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Freaca covorul cu lamaie acolo unde a facut, sau cu alta substanta care nu ii place la miros. si foarte important e sa ii faci program de dus afara. Si sa il respecti.

| ana0metalhead a răspuns:

Multumesc pentru fundita:*

| DarKJoKeR a răspuns:

Il inveti sa faca pe canapea:D

glumeam:))

uite, sper sa te ajute
http://www.egirl.ro/Cum-sa-iti-dresezi-cainele,a1265.html

| MihaLoveYou a răspuns:

Scoatel mai mult afara, incearca sa vezi la cat timp face pipi, la ce ora si atunci nu o sa mai ai "accidente".
Fa-i un loc unde sa poata urina si obisnuiestel sa faca doar acolo.

| Gabrielle a răspuns:

Pai nu ar mai face daca l-ai scoate afarabig grin Fai un program cu orele la care trebuie dus si incearca sa il respecti.In medie cainele trebuie dus afara cel putin de 3 ori pe zi a cate jumatate de ora de stat afarahappy Cel putin eu asa fac cu cainele meu. Pa-pakiss:X

| amy3semj1405 a răspuns:

Eu am un lup si asa am procedat: mereu cand facea in casa ii spunem "afara" si ii aratam lesa si dupa ce facea mergeam afara, iar dupa jumatate de luna nu mai facea in casa. Daca nu ai chef sa iesi afara spune-i nu e voie si muta-l de exemplu in cada sau intr-un loc unde stie ca are voie sa-si faca nevoile.

| Katiee^^ a răspuns:

Mars potaie! laughing dar ce face? thinking

| karra a răspuns:

Cand face pe covor trebuie sal,, bati,, cu un ziar ...cainilor nu le place zgomotul facut de ziar si se vor obisnui la un moment dat si apoi trebuie sa ii faci niste ore fixe lamcare sa isi fac nevoile si trebuie sa stai cu el afara pana face big grin.am si eu caine si asa l-am invatat dar mi-a luat ceva timpbig grinsucces

| Danut4 a răspuns:

Il bagi cu nasul acolo unde a facut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il certi si ii arati unde trebuie sa faca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbi covorul... il iei de acolo, lasa doar gresia, parchetul; si nu mai face pe covorlaughing
De ce nu incerci cu un dresaj canin. Sau atunci cand are ora lui pentru a se elibera de substante, incearca sa-l scoti afara, poate pricepe; daca e destept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu-i mai pune covorashe! el intelege ca si cum ar trebui acolo sa-si faca nevoile!
deci dupa fiecare masa il scoti afara! daca fixezi ore fixe de scos afara o sa se invete sa faca afara! nu il bate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cand face pe covor il iei in brate si ii explici frumos cu calm ca nu e voie sa faca acolo si dupa aia ii faci anumite ore de scos la plimbare sa-si faca nevoile si atunci o sa se invete dupa cateva zile sau chiar saptamani dar trebuie sa ai rabdare cu eihappy:X:X:X:Xtongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai baga-l cu nasu acolo si dupa du-l cu nasu unde trebuie sa faca, daca nu plscaieste-l peste fund, tare ca daca nu simte iar face acolo. Da-i vreo 3-4 palme pe fund, da sa se auda, altfel o s afaca iar, eu in locul tau asa as face! Sau daca nu functioneaza ia-l de urechi si ridica-l in sus, si tine-l 7 minute, nu conteaza daca plange tare, tare nu o sa mai faca! sa vezi, pe catei cel mai tare ii dor cand ii iei de ureche! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, il bati la fund, ii arati cu nu e bine unde a facut, il iei de labe si il pui acolo unde trebuie sa faca. repeti procedeul asta de mai multe ori pana se invata.

| AlexandraPiti a răspuns:

Eu am un bichon maltez si de fiecare data cand facea pe covor il bagam cu nasul in el chiar daca chelalaia,eu sunt de la tara si il dadeam apoi afara, acum nu imi mai fac probleme se duce la usa si chelalaie, dar trebuie sa ai rabdare.bafta

| jenna1213 explică:

Stiu ca trebuie rabdare...am incercat tot si am deja aproape 1 saptamana si jumatate.Ma astept de acum sa vad rezultate...multumesc pentru sfaturi.