| ladybug23 a întrebat:

Cum imi pot dresa cainele (bichon maltese, 3 luni ) ca sa nu mai ia tot felul de prostii de afara, de pe jos si sa le manance?

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Spune-i NU raspicat si daca nu te asculta, cearta-l de fiecare data, dar nu-l bate. cand il certi ignora-l cateva minute sa vada ca te-ai suparat pe el.
Si nu-l smuci cu lesa. Poti chiar sa-l omori daca esti prea brutala. Bichonii sunt extrem de sensibili si fragili. Stiu o fata care si-a dus cainele la dresaj (avea ciobanesc german de vreo 6 luni) si fiindca nu executa comenzile dresorul l-a smucit cu hamul. Si a doua zi cainele a murit. Din smucitura i-a dislocat o vertebra si ink un os (nu mai retin denumirea) si cand l-a luat acasa abia se mai tine pe picioare si abia mai respira si a doua zi a murit la veterinar. Ai mare grija!

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pai nu prea poti ...cainii cand sunt mici rod foarte mult pentru a le creste dintii, sau ceva de genu, ia-i o jucarie de ros, si nu ar mai tr sa roada, si sa manance!

| ATHOS a răspuns:

In aceasta perioada nu poti face prea multe. Cainele cunoaste lumea inconjuratoare prin intermediul a citeva elemente si anume : ochi, gura, limba, miros.
Ceea ce trebuie sa faci in aceasta perioada (pana la 8-9 luni) este sa il supraveghezi sa nu ia in gura obiecte care pot sa-i faca rau (metale taietoare, substante toxice, etc ) iar atunci cand se afla fara supraveghere in zona lui de acces sa nu se afle asa ceva!
Iti doresc sa depasesti aceasta perioada cu succes. Bafta!

| madelf a răspuns:

Tine-l/-o in lesa si atunci cand se intinde spre chestia pe care vrea sa o miroasa trage-o tare... daca merge mai departe spune-i "bravo" si mangai-o/mangaie-l pe cap si da-i ceva de mancare.Asa sa faci de fiecare data.
Succes>big grin

| Mihai_2777 a răspuns:

Ii dai peste bot de fiecare data cand face prostii, numa asa va invata, eu am pechinez acum are 5 ani, si l-am invatat de la 4 luni asa si s-a invatat, rabdare (nu ii nimic brutal stai relax nu se face rau)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu asta caut dar eu daca face ceva rau ii arai ce a facut si ii trag cateva palma dar nu tare pai o incui 5 minute in baie si se potoleste plange dar asta este