| andutz a întrebat:

Cum iti poti opri papagalii din cantat dimineata si noaptea? Daca le pun o patura peste colivie tac?

13 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Seara cand te culci, acopera cusca papagalilor cu un material negru, nu patura ca ii sufoci si nu vor mai canta niciodata, iar dimineata nu uita, sa ridici materialul si 5 minute stai de vorba cu ei, spunandu-le doar "buna dimineata" sau ''te iubesc'' si sa nu te miri, ca intr-o zi, unul din ei iti va raspunde...de cate ori vrei sa te odihnesti recurge la aceasta metoda sau muta-i un alta camera, nu-i tortura sunt si ei niste mici fiinte intr-o tara care nu-i a lor, trebuie sa le facem viata cat mai dulce, nu sa-i chinuim, i-am luat ca pasari de companie, nu?!

| Lol_1641 a răspuns:

Baga o pisica in colivie! laughing

| Slavic a răspuns:

Oare? mai amzaT :X

| FineBroAndy a răspuns:

Nu prea... tac doar putin, apoi iar incep.Crede-ma am eu papagali si am incercatwinking. Eu le-am pus o jucarie care face galagie daca o atingi deasupra custii si atunci cand se misca si fac galagie ii calmeaza jucaria big grin

| Helene a răspuns:

Daca le pui o patura da tac, pentru ca va fi intuneric.Nu`ti face griji asa fac si papagalii mei, pana la urma intr-un an si ceva s`au linistithappy

| glamour_5213 a răspuns:

Da.
am avut si eu papagali, si asa faceam in fiecare dimineata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-le palme laughing
Not Here!, nu merge cu bagatul pisicii in colivie, o sa-nceapa pisica sa cinte laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu care-i problema, cand le pui patura pe colivie nu se mai vede monitorul de karaoke, cred ca sunt dependenti de tehnologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing am avut si eu papagal si imi canta de la 6 dimineata; facea concert cu pasarile din nucul de la geamul meu; nu am incercat varianta cu patura pentru ca oricum le auzea si nu cred ca mergea sa ii inchid pliscul; eu il mai mutam pe balcon, din pacate asa mi-a si zburat big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa. i sa cante. noi cum vorbim toata ziua?laughing

| Boniboon a răspuns:

Nu trebuie săle pui o păturaDe seara, înainte să dormi trebuie sa ii pui undeva unde este mai întuneric şi dimineaţa, pentru ca ei sa nu mai facă gălagie. Şi eu făceam la fel, şi era liniste deplina.laughing Intr-un timp le puneam si eu patura, dar cica nu e bine. thinking

| FreshDreams a răspuns:

Nu chiar o patura, incearca cu un prosopel, dar care sa nu acopere in intregime barele de la colivie, ca sa mai intre aerul, si sa nu fie prea gros.Si eu le pun perusilor mei seara cand ma culc un prosop, pentru ca dimineata e jale, vad lumina soarelui si se scoala.Asa,cu ceva pe colivie, dabia dorm mai multlaughing.

| andreiano a răspuns:

Ai încercat să le lipeşti ciocurile cu bandă adezivă?