Întrebare recomandată | kar1GaNNN a întrebat:

Cum pot ingrasa un iepure doar cu alimentele din casa, fara vitamine sau alte mancaruri care trebuie cumparate.
Ce alimente i-as putea da sa se ingrase fiindca e foarte slab.

Răspuns Câştigător
| lex79 a răspuns:

Eu zic sa l mentii pe mancare naturala.
este in crestere si e normal sa nu se ingrase, ci sa creasca.
eu nu am dat granule niciodata la iepure si era f bine dezvoltat.in schimb manca de toate. iarna porumb, cartofi, morcovi si mere ca nu prea aveam altceva si vara muuulta iarba, salata, fructe si porumb ca sa si dreaga dintii.

| kar1GaNNN explică (pentru lex79):

Ce ii pot sa ii dau sa isi dreaga dintii?

| vavitza a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Lucerna uscata sau verde, morcovi, orz, ovaz, toate ii ajuta.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Morcovi.

| kar1GaNNN explică (pentru darrio2007):

Morcovii nu ingrasa, ei sunt bogati in vitamine si proteine care ii dau energie iepurelui, si chiar din contra cu morcovul este o planta dietetica.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca e vremea sa-l deparazitezi, poate fi o cauza ca faptului ca e slab. Verdeturile nu au o valoare calorica mare, deci cauta sa-i dai mai putine, in schimb da-i paine uscata, graunte(ovaz, grau, secara, porumb)-intregi sau macinate, boabe de soia si mazare.

| kar1GaNNN explică (pentru Mihaela1964):

Porumbul am auzit ca e bun.

| lex79 a răspuns:

Ce varsta are?

| kar1GaNNN explică (pentru lex79):

Are 6 luni si e foarte slab dar mananca bine.

| vavitza a răspuns:

Uita-te in urechi si vezi dca e curat (conteaza mult sa nu aibe rani sau coji in fundul urechii). Sunt granule speciale pentru iepuri la farmacia veterinara. Aceste granule contine tot ceea ce este esential pentru iepurasi si sunt natuale nu chimicale cum spun unii. Poti sa ii dai si porumb, ovaz si granule de la farmaci epentru iepuri. Acestea le poti da amestecate(amesteci cate o masura din fiecare si pe urma ii pui cate 80-100 grame din acest amestec cand vezi ca a mancat tot ceea ce i-ai pus data trecuta) sau separate. Granulele sunt foarte bune si foarte ieftine. Poti sa ii mai dai si cate un morcov micut. Mult succes!

| kar1GaNNN explică (pentru vavitza):

Mersi mult, bafta.