| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa invat catelul sa nu se mai urce in pat?

Răspuns Câştigător
| Maarina a răspuns:

Cum se urca in pat trebuie sa il certi sau sa ii arati ziarul si sa te prefaci ca il bati, daca nu coboara doar atinge-l putin cu ziarul, dar este foarte bine sa eviti mana deoarece mai tarziu ii va fi frica de palma! Mult succes :*

6 răspunsuri:
| numerandom17 a răspuns:

Pai atunci cand se urca pe pat, il dai jos (il ridic in brate si il pui jos) si tot asa, poti sa ii spui si ca nu e voie si apoi sa te prefaci suparata pe el, iar daca il chemi sau il pui pe pat si nu vine, il recompensezi si te joci cu el..cu metoda asta am reusit sa imi dresez si eu cainele sa nu mai stea pe canapealaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Theodora292001 a răspuns:

Te voi ajuta! Sunt dresoare! Daca se mai urca tu in primul rand nu ii dai voie, daca continua ii arati semnul palmei facand cu el in semn de bataie, daca tot nu te asculta ii dai usor la fund. Cand vezi ca il chemi pe pat si el se abtine si nu vine ii poti da o recompensa, un os sau ceva!

| Bianca555 a răspuns:

De fiecare data cand se urca in pat il stropesti cu apa si ii spui tare NU apoi cand se da jos ii spui bravo si ii dai o recompensa.

| Cuky a răspuns:

Sa nu cumva sa incerci sa il impingi, sa cada din pat.E foarte fragila rasa catelusului tau! Oricum, cred ca stii...Trebuie doar sa ii spui,, nu-i voie'' si va intelege, treptat.Bafta!

| mykymykyutza a răspuns:

Il spui sa se dea jos si daca nu impingel putin