| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de cosuri? Am fost la doctor si am incercat o multime de tratamente, cateva cosuri au disparut, dar multe din ele au ramas? Cum pot scapa de ele?

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Si eu ca si fetele iti spun ca numai cu ajutorul doctorului dermatolog. In primul rand Dr iti va prescrie un antibiotic intern si Metronidazol, un complex de Vit B, Vit A, un sapun cu sulf cu care sa te speli dimineata si seara pe locurile afectate de acnee(se face o spuma cu apa si sapun si acea spuma se intinde pe locurile afectate. Se lasa sa se usuce si apoi se clateste cu apa calduta )Acest sapun ar putea usca si intinde pielea acolo unde a fost pus. Dupa acest sapun se da cu o lotiune pe baza de tinctura de iod si alcool si antibiotic pe care tot Dr Dermatologic o poate prescrie catre o farmacie cu laborator si apoi se da cu un unguent pe care tot Dr Dermatolog ar trebui ca sa o prepare. Asta seara. Demineata se spala tenul iar cu sapun cu sulf, se da cu lotiune si apoi cu un alt unguent pe baza de vitamina A. Cu tratamentele de la Dermatolog ar trebui ca afectiunea acneica sa treaca in vreo 3 luni de zile si nu inmediat. Pe perioada tratamentului se evita substantele chimice pe ten gen pudra sau fondul de ten, se evita a se sta la soare si solar, se evita saloanele de cosmetica.
Daca nu stii un dermatolog bun intra la mine la mesaje si lasa-mi un mesaj ca te trimit la un dermatolog bun daca esti din Bucuresti .Consultul te va costa 50 de roni.

35 răspunsuri:
| Piiink a răspuns:

Ultimu cu raspuns anonim laughing farmacie veterniara straight face? se mai gasesc si nebunii rolling on the floor

| alb7 a răspuns:

Problema vine si din interior. Iti trebuie un detoxifiant. Incearca Detoxicolon, Colonhelp, mananca multe verdeturi (urzici, leurda, patrunjel, busuioc) si mai ales MAI RENUNTA LA CARNE. Succes!

| urbanmika a răspuns:

Bun nu pot spune prea multe pentru că nu te cunosc nu stiu cati ani ai ce fel de cosuri ai sau acnee. sau slab sau gras : ) probabil ca daca ai urma in continuare sfatul dermatologului sa nu iti fie lene sau târşă sa te dai cu creme pentru ca simti arsuri sau ceva de genu eu am luat un tratament. maxim 2 luni bun in Italia.pot sa spun ca si in Romania am luat dar nu sia facut efectul dermatologul mie prescris Zinerit si niste pastile.si un sapun pentru bebelusi.iar nu sia facut deloc efectul pe deasupra mai rau sa agravat de la zynerit - mi-a facut fata carne vie. apoi peste 1 an am plecat in Italia mia prescrie dermatologul niste capsule care trebuie sa iau 2 pe zi timp de 3 luni iar o crema foarte buna. cam atat si in 1 luna maxim 2 mi-a trecut chiar ma uimit.cat am incercat in Romania sa tratez deloc nu mi-a trecut iar aici in asa scurt timp mi-a trecut foarte mult. bun mai trebuie sa iau o luna capsule si o apa pentru inchiderea cicatriciilor care au ramas si o crema foarte usoara pentru ten moderata. foarte buna pentru piele big grin nu stiu ce pot sa spun incearca peste tot nu te lăsa batut pe acnee pentru ca cu ajutorul tau vei vedea ca nu este asa greu sa scapi sunt sigura ca vei reusi sper ca a fost bun sfatul meu.eu ti.am povestit putin din aventura mea cam asa ceva love struck :* Succes

| helena1701 a răspuns:

Eu am avut pe fata peste 100. M-am dus la dermatolog(este un dermatolog foarte bun la spitalul Elias)si mi-a dat un tratament iar peste doua luni nu mai avem nimic pe fata. poti incerca si Zineryt dar la un moment dat pielea se obisnuieste cu el si nu mai are nici un efect.(ma rog...asa mi s-a intamplat mie)

| Manuela28 a răspuns:

Nu o asculta pe alina88! Nu te da pe cosuri cu crema de galbenele deoarece iti vor aparea mai multe. Crema de galbenele iti deschid porii!