| Aly359 a întrebat:

Cum pot scapa de durerea de gat fara pastile sau siropuri? nu ma doare f tare dar mi-e frica sa nu fie mai rau dupa aia daca o las asa. funda si vot

22 răspunsuri:
| Ciprian a răspuns:

Bea niste ceaiuri calde. Iti va trece.

| kr.mdy a răspuns:

Gargara cu ceai de ghimbir, o feliuta la o cana de apa, se fierbe 10 min cu zahar.(atentie ca ustura)

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Eu folosesc miere si lamaie si imi face foarte bine, in cateva zile nu mai ma doare deloc. Le consum sub forma de ceai.
Uite ca sa te convingi :
http://www.formula-as.ro/......-gat-10332
http://www.ultraviolet.ro/articol/remedii-naturale-pentru-durerea-in-gat
http://www.ifamilia.ro/sănătate/remedii-pentru-durerea-de-gât
Mai poti folosi si albastru de metil(seara inainte de a te pune la somn ca sa nu se sperie lumea de tine) sau bomboane de menta.
Multa sanatate!

| BetterThanDrugs a răspuns:

Buna:*
Pe mine de cate ori ma doare gatul mananc lamaie fara sare sau zahar simplahappy
Sau incearca sa faci gargare cu apa si sare
si sa tii la gat felii de cartofhappy

Sper sa functionezehappy
Fundaa?:*:*

| AidaAmaranta a răspuns:

Nia un ceai cald.nu fierbinte.doar calduta happy eventual ia un Tantum Verde{este o bomboana f mentolata, care iti trece durerea de gat sau arasurile}.happy

sper sa te faci bine. si.incerca sa nu bei acidulat, sau suc rece.happy

| Sergiu95 a răspuns:

Sa nu mai bei nimic rece pana iti trece. Ai putea incerca cu ce-ai cald.Nu cred ca nu are nici un efect si ar trebui sa te mai vindece.

| Sofffie a răspuns:

Cu o cana de ceai fierbinte.

| MiyakoSaki a răspuns:

Poti sa faci galgara cu sare. pui apa intr-o cana sau pahar si apoi pui sare pana cand se sereaza apa. faci galgara de cateva ori pe zi.Sau daca se face mai rau poti sa fierbi cartofi si sa ti pui la gat cand sunt fierbinti.mai bine incearca prima metoda.nu fac misto ca si eu am incercat de multe ori, promit.

| Eclipse_8761 a răspuns:

Ananas, miere, lapte cald + miere, ceai de soc indulcit cu miere, comprese cu cartofi fierti zdrobiti sau galbenus de ou amestecat cu apa calduta ( dar nu cred ca e foarte acceptabil la gust). Iti recomand insa Coldrex sau Flamexin ( praf) care se adauga in ceaiuri si au un gust placut.

| AmaneMisa a răspuns:

Spune-i cuiva sa te maseze pe gat happy

| Tymmi a răspuns:

Bea ceaiuri multe cu miere si lamaie si poti sa iti faci miere cu lamaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Încearcă să iei nişte tinctură de propolis.

Numai bine!

| Addicted2Chocolate a răspuns:

Ai incercat sa bei un ceai? o. o

| LastWord a răspuns:

Ceai fierbinte cu miere! happy

| IusanLivia a răspuns:

Hmm... eu zic sa bei niste ceai dar sa nu fie nici fierbinte dar nici rece... si poti incerca Strepsils. E foarte bun, si isi face efecul destul de repede. Funda? happy

| ionik09 a răspuns:

Ai putea sa faci gargara cu apa si sare sau iti faci imi ceai de menta cu multa lamaie si daca ai miere de albine ar fi indicat sa o folosestiwinking

| Mada_5282 a răspuns:

Mierea este un aliment valoros pentru sanatate. Sa incerci sa iei cate o lingurita de miere si sa o mananci ca pe o bomboana.

| Did3 a răspuns:

Eu stau la tara iti dau cateva sfaturi. asa se face la noi. cureti 1 cartof de coaja iar apoi il dai pe razatoare.amesteca cartofii rasi cu spirt sau alcool iar apoi pune-i intr-un fular. apoi infasoara fularul cu cartofi in jurul gatului. tine vreo 20 min iar apoi da-l jos. mie imi trece mereu asa! sper ca sfatul meu sa iti fie de folos!

| lovecandy a răspuns:

Pai daca nu vr leac modern atunci iti dau un leac babesc:
I-a o esarfa care sa o poti lega la gat rade un cartof pe razatoare punecele rase in esarfa marog nu tr neaparat esarfa si pune spirt si procedeaza asfel.
In ori ce caz daca nu iti trece du-te la doctor sau spune-i cuiva din familie poate stie mai multe leacuri!happywinkingbatting eyelashes funditabatting eyelashes

| Ioana_3575 a răspuns:

Bea ceai cald, poate un paracetamol macar jumate ca sa treaca tusea mai repede, shodou(lapte fierbinte, galbenus de ou, unt si miere amestecate)miere(3 lingurite pe zi). Poate te ajuta!

| madyy14 a răspuns:

Bea mult ceai caldwinking

| madyy14 a răspuns:

Si incearca sa iesi mai rar din casawinking