| Forgivenn a întrebat:

Cum poti dresa un caine acasa fara ajutorul unui specialist?

Răspuns Câştigător
| rvr a răspuns:

O sa iti dau cateva exemple : 1. Incepe pe cat posibil dresajul de la o varsta frageda. Atunci cand este pui, catelul este dornic sa invete, si este mult mai usor de manevrat si "convins" sa execute comenzile pe care i le dai.

2. Fii prompta. Imediat ce cutul a executat ceva corect, recompenseaza-l. Daca il vei recompensa dupa 3 minute, asocierea intre ceva bun primit si comanda executata nu se va mai face!

3. Fii consistenta. Alege o comanda, si foloseste-o mereu pe aceea pentru o dresura. De exemplu nu varia "stai", "stai jos" etc, ci mergi pe o singura "constructie de cuvinte".

4. In continuarea aceleiasi idei, alege comenzi simple, usor de priceput si retinut pentru cainele tau. De asemenea, in comanda nu folosi si numele lui, se va confuza. Nu ii spune niciodata: "stai, Yuki", ci doar "stai"!

5. Fii flexibila! Pentru executii mai complicate, nu cere prea mult de la cainele tau din primul moment. Recompenseaza-l si pentru executarea doar unei parti, ca sa stie ca este pe drumul cel bun!

6. Fii rabdatoare. Cainele nu o sa reuseasca din prima sa execute ceea ce vrei tu, dar cu perseverenta, si recompense adecvate, va ajunge sa fie maestru! La inceput va trebui sa il recompensezi de fiecare data cand executa comanda, chiar daca deja a invatat-o. Apoi o simpla lauda sau o mangaiere va fi suficienta pentru ca sa aveti un patruped multumit si mandru ca v-a facut pe plac!

1 răspuns:
| publikkul a răspuns:

In primul rind alege ce caine vrei, apoi trebuie sa acumulezi info despre el din Net, eu pers vreau un ciobanesc german si am gasit o carte numai despre el
alege cainele citeste info si in info vei vedea
p. s. poti sa vezi pe youtube chiar in limba romana!
funda?