| Sibile a întrebat:

Cum recunosti o pisica in calduri? Pisica mea are 5 luni si se comporta ciudat de 4 zile.Nu prea mananca, miauna ziua si noaptea.Am citit ca poate sa aiba calduri, dar familia mea nu vrea sa aiba pui.Ce sa fac sa o sterilizez sau nu?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

O pisica se sterilizeaza pana la varsta de 1 an.Te sfatuiesc sa mergi la un medic veterinar, sa-ti spuna la ce varsta o poate steriliza(se poate la 8-9 luni si ar cost in jur de 200 roni,pretul depinzand de cabinetul veterinar). Sterilizarea, este indicata, mai ales daca stai la bloc, dar este bine si pentru pisica.
Cred ca a intrat in calduri, deoarece unele pisici pot intra la 4-5 luni.
Eu am avut o pisica(a murit la 13 ani), acum am alta si ambele le-am sterilizat.
Daca vrei sa mai afli ceva, cauta pe GOOGLE, tastand cuvintele pisica+calduri+varsta

| Sibile explică (pentru pietrean):

Bine o sa incerc sa o sterilizez dar pana luna viitoare pot

4 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

I se poate da pastile sau injectii anticonceptionale dar exista riscuri mari in a dezvolta cancer la nivelul aparatului genital.recomandarea ar fi sterilizarea /ovariohisterectomia

| Felys a răspuns:

Am inteles ca ar fi si niste pastile pentru a nu intra in calduri, in orice caz daca este deja in calduri nu se poate face sterilizarea, dupe eventual, daca nu vreti pui aveti grija sa nu intre in contact cu nici un motan pana ii trece apoi se poate steriliza ca sa nu mai se ajunga aici