| cosminamocanu17 a întrebat:

Cum sa dresez catellul meu? cand ii zic sezi nu ma aude. ce sa fac intai? ma ajutati va rog tare mult! este bichon maltez.

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Pai daca ii zici doar sezi si nu ii arati cum se face, nu va sti ce are de facut. cand ii zici sezi, apasa-l pe fund usor pana se aseaza. Apoi recompenseaza-l si lauda-l. Repetand va invata. Foloseste mereu acelasi cuvant si acelasi ton.

5 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Pai trebuie sa-l recompenseziwinking cand ii zici sezi ii arati cum sa faca si ii dai pedigree(sau ce-i dai tu ca recompensa) si asa faci la fiecare exercitiu cu el il recompensezi cand face corect bafta

| TrendyHedgehog a răspuns:

Pai eu zic sa il duci la politie si ti-l dreseaza acolo.Eu asa am facut cu catelul meu si acum e foarte ascultator.

| LoveSelena a răspuns:

Pai pe al meu l-am invatat.Stie cuvintele:stai, hai, nu etc.
Deci de fiecare data cand iesi cu el afara poti sa il dresezi. Daca se arunca in fata unei masini te duci, il ei de acolo si cand ajungi pe trotuar ei un bat si ii tragi usurel.Ca sa il inveti sa isi faca nevoille afara prima oara ii pui un clopotel la usa.Prima oara cand iesi afara cu el tu zangai clopotelul si apoi iesi afara, asa vei face de mai multe ori si la un momentdat va zangani clopotelul si va iesi singur afara.
Vreau sa iti dau un sfatbig grinaca alearga singura pe strada sa nu ii spui pana cand ajunge pe trotuar stai
Cam atat

| Adriana1019 a răspuns:

Pai nu ii spune odata "Sezi!", alta data "Sezi cutu!" sau altceva spune acelasi lucru mereu ca sa fie mai usor de tinut minte. apasa-l usor pe spate cand ii spui sezi, iar cand se aseaza lauda-l ca sa inteleaga ca a facut bine. spune mai tare ca sa te auda.Pana la urma o sa te inteleaga. Funda?

| aly1alyca a răspuns:

Draga cosmina am si eu un caine maidanez:
1.ca sa stea jos invarte mana ta in jurul capului lui
2. ca sa se ridice ridica incetisor mina care e de asupra capului lui in sus.
pentru a face aceste lucruri trebuie sa respecti proverbele:
1.repetitia e mama invatarii.
2. bunatatea este moneda care circula peste tot in tara.
BAFTA!