| Marian™® a întrebat:

Cum sa dresez o pisica care e numai cu gandul la joacabig grin?

Răspuns Câştigător
| PapUsHykA a răspuns:

Pisicile sunt animale misterioase, iar faptul ca uneori nu isi plac stapanul nu este o noutate. Daca te afli intr-o asemenea situatie, citeste in continuare cum poti sa iti faci pisica sa te placa.

In primul rand, arata-i pisicii ca are un loc al sau bine stabilit in casa, te sfatuieste eHow. Amenajeaza-i o cutiuta in care sa isi faca nevoile si un culcus unde sa gaseasca o patura calduroasa. Acela va fi locul in care pisicuta se va simti in siguranta.

Pisicile nu pot rezista mirosului de peste si din moment ce ea va simti ca acel miros minunat vine de la tine te va aprecia si mai mult.

Apeleaza la dresajul cu clicker-ul. Aceasta modalitate este dezvoltata mai mult in cazul cainilor, insa poate fi aplicata si in cazul pisicilor, dezvoltand capacitatea de invatare a animalului si in acelasi timp dezvoltand intr-un mod relaxat relatia om-animal. Iti poti invata ghemotocul de blana sa perceapa aceasta forma de dresaj ca pe o recompensa si te vei putea descurca mai usor cu el.

Ce nu stiai despre pisica ta

Lasa animalul sa determine gradul de prietenie si modul in care vrea sa se joace. Chiar daca tu ai chef sa te joci cu ea si sa o scarpini, este posibil ca ea sa aiba chef de altceva in acel moment si asa sa ajungi sa te alegi cu o zgarietura. De asemenea, daca tu ai chef sa iesi cu ea afara si ea nu, este posibil sa inrautatesti relatia dintre tine si pisica ta.

Top zece probleme de comportament in cazul pisicilor

Pentru ca animalul tau sa se simta cat mai bine, ar fi indicat sa iei o alta pisica pentru a-i oferi companie. Animalele se simt mult mai in siguranta atunci cand au companie. Cu toate acestea, unele pisici adulte accepta mai greu prezenta altora in preajma lor, asa ca ai grija cum le pui fata in fata.

Ai rabdare cu animalutul tau. Daca iti vei lasa pisica sa avanseze in propriul stil, ii va fi mult mai usor sa te accepte in prejma sa si va deveni mai prietenoasa.

4 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Cumpara-ti un caine.Nu va mai avea deloc chef de joacabig grin

| VoiceWithin a răspuns:

Pai si eu am pisicuti big grin daca este mic i-l poti dresa daca totusi a crescut mai mare, nu prea mai ai sanse, pai...thinking in fiecare zi cateva minute sau 30 de minute stai si invata-l putin cate putin sa vina la tina, ii arati un semn mereu si ea sa inteleaga happy dar este bine ca este jucausa invat-o macar 30 de minute sa stai cu ea si sa o invezi cate ceva repeta asta timp de 2-3 luni si v-a da rezultate happy

| eugem35 a răspuns:

Ha ha ha am doi matani si intorc casa cu curu in sus sunt batrani nu am ce le face si nevoile latavita cert este ca nu fac pina nu le curat tavita multa rabdare sa ai cu ea mare atentie

| fifilini a răspuns:

1. O inveti ce trucuri crezi ca le poate face

2. Daca face bine o recompensezi cu ceva care-i place

3. Daca nu poate(sau daca nu a a facut bine) te gandesti la alt ceva