| cnaibig a întrebat:

Cum sa imi conving mama sa imi ia catel? si asa daca nu ma lasa tot o sa imi iau ce nume sa ii pun? sunt scumpe vaccinurile? inainte de primele vaccinuri pot sa il soct afara adica primele vaccine incep de la 6 saptamani eu l-as putea scoate afara la 4 saptamani de exemplu?

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

Ar fi bine sa astepti sa implineasca macar 2 luni si mai intai de toate...vaccinul. E important. Vaccinul este de fapt ceva care ii intareste imunitatea cainelui, deci ar fi mai bine sa-l protejezi de mic, pentru a preveni surprizele. Si numele thinking uite de exemplu, catelusele mele se numesc Lucky si Panda. Mai gasesti pe net nume haioase, etc. Iar daca mama ta nu este de-acord cu un catel, incearca sa ii explici ca esti responsabila si ca meriti unul. Vaccinurile costa cam 20-30 lei. Acum depinde si de cabinetul veterinar. Eu am dat 10 lei, dar la o prietena.

4 răspunsuri:
| Roxxu13 a răspuns:

Hei cris! o cunosti tu suficient de bine incat sa stii ca e proasta si ce ai mai zis tu? poate isi doreste foarte mult si doreste sa se informeze. ai tu vreo problema? si chiar de ai nu ne intereseaza. bine ca esti tu mai desteptbatting eyelashes

| Americanuu a răspuns:

Sigur ca il poti scoate afara. Lasa-l totusi 3-4 saptamani langa mamica sa-l alapteze si abia apoi il poti lua. Vaccinurile nu sunt scumpe. Vei platii probabil mai mult la inceput pentru prima consultatie si carnetul de sanatate al catelului. Am avut timp de 10 ani un catel si dupa un an era de-al casei, nici nu stiam ca e printre noi.

| AlllExAnDrA_8337 a răspuns:

In primul rand te-as sfatui sa iti iei un catel de la 2 luni (eu am o catelusa si de la aceasta varsta am luat-o ). In primul an intr-adevar o sa fie nevoie de multa munca, multi bani aruncati pe vaccinuri, deparazitari (pretul variaza de la 30 lei- 60 lei) dar dupa aceea nu o sa mai fie asa complicat.Cat despre a iti convinge parintii sa iti cumpere un catel mai intai trebuie sa le demonstrezi ca esti responsabila si sa le dai exemple de animale si prieteni de ai tai care au asa ceva si pe care parintii tai ii simpatizeaza.Sa iti dai interesul si sa nu te feresti de o discutie deschisa in care sa le prezinti avantajele acestui lucru. Sper sa iti fie de folos.

| cris_4495 a răspuns:

Esti prea proasta, imatura si mult prea iresponsabila ca sa detii un caine si iti pot dovedi asta