| ☼loli☼ a întrebat:

Cum sa imi conving mama sa imi ia o pisicuta? Mie imi plac mult de tot animalele, de ani de zile vreau unul, stiu ca implica si responsabilitati, ca nu e doar o jucarie... am note mari, ajut in casa si am relatie buna cu mama... si ea vrea un animal dar mereu isi aminteste ca nu avem o casa asa de mare (desi parerea mea e ca este maricica) si ca animalele trebuie lasate libere, ca unde ii punem ladita cu nisip, ca lasa par sau mai rau, ca zgarie canapeaua etc. Sa o inteleg sau ce sa fac? sad

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Am un motan de 10 ani. Sa iti explic cum sta treaba. Eram la fel ca tine, innebunita dupa animale si imi doream un pisoi. Am luat primul anunt din ziar si l`am pus pe tata( e mai de treaba) sa sune. Si a doua zi l`am luat pe tomi de acolo... tipul ala mi l-a lasat un weekend sa vada daca imi place de pisoi. In weekendul asta... cat a stat pisoiul acasa la mine, toata familia a inceput sa il indrageasca. Si l`am oprit de tot. L`am invatat sa faca pipi pe scurgerea din baie. Intai avea tavita cu nisip, apoi i-am dat nisipul la o parte si a ramas tavita, apoi tavita de tot...si s`a invatat pe scurgere. Ideea e sa fie un loc unde isi recunoaste mirosul (de urina in acest caz). Tot in astia 10 ani, am schimbat de 2 ori canapeaua, am umplut zeci de aspiratoare cu parul lui si hainele toate sunt pline de par. Nu mai spun ca in primii ani... eram ferfelite pe mana, pentru ca mereu ma zgaria. Bine, nici eu nu il lasam in pace. Acum are 10 ani, doarme 20 de ore din 24, mananca si rar se joaca. A naparlit de nu stiu cate ori si doarme cu mine seara de seara.

Voiam sa subliniez ca sunt parti bune si parti rele. Casa mare pentru o pisica nu trebuie, adica... oricum doarme peste tot, isi face loc. Oarecum mama ta are dreptate, chiar zgarie canapeaua. Dar daca nu e lasata in camera respectiva, e ok. Trebuie sa o inveti ori pe piciorul unei mese din lemn moale. ori in alta parte, pentru ca trebuie sa isi ascuta ghearele. Sper sa reusesti sa cumperi pisicuta, e greu pana o aduci in casa, apoi o sa vezi ca se vor atasa toti de ea. Daca nu se poate si nu se poate... ar fi o idee sa iti iei pesti, dar pestii nu ii poti lua din acvariu sa ii imbratisezi.

Mare atentie la parul de pisica! Bafta

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Si eu am avut la apartament un pisoi de care ne-am atasat toti(acum stau la casa si am 2). Cand l-a adus acasa fiica mea cred ca avea 2 luni, l-am invatat la nisip (avea cutia in baie). la inceput fiind mic a mancat lapte apoi am inceput sa ii dau mancare gatita(ii placea ciorba cu paine) apoi am trecut la Whiskas junior. S-a acomodat foarte repede si era foarte jucaus.De la un magazin veterinar am cumparat o manusa cu care il periam zilnic de 2-3 ori cand a inceput sa ii cada parul, in felul acesta nu aveam par prin casa. Avea locul lui unde dormea intr-un cosulet de nuiele pe o paturica.Nu mi-a zgariat canapeaua si nici fotoliile, il scoteam in balcon unde aveam niste rafturi pentru incaltaminte si acolo se juca. Daca asta te-a convins sa iti ei un pisoi m-as bucura, se ataseaza foarte usor si sunt foarte jucausi dar trebuie sa iti asumi niste responsabilitati. Tu hotarasti.

nony
| nony a răspuns:

Adevarul este ca pisicile pot lasa urme grave pe canapelehee hee
Si in plus parul este de necuratat, vesnic in casa etc.
Eu mor dupa pisici, dar nu in casa.In casa as vede mai repede un catelus.Psisica este un spirit liber, nu trebuie ingradita intre niste pereti.Are nevoie de spatiu, este un animal de vanatoare.si asta face cel mai bine, vaneaza.
Mai bine o asculti pe mama ta.

| BabyRosse a răspuns:

In plus daca vezi ca iti zgarie canapeaua cand te ducii la iarba verde ia o bucata maricica de scoarta de copac cazuta si invatao sa isi ascuta in scoartawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miai adus aminte de mine...eu acum 3ani jumate, imi doream enorm de mult un catel.bineinteles ai mei nu erau de acord.Si ce am facut? Am luat cainele, de la o prietena de-a mea, pentru ca tocmai ce i fatase cateaua, si l-am dus in casa! I-am dat drumul in casa si s-a dus la tatal meu la picioare si sa asezat jos si cu niste ochi de miloaga se uita la el, ziceai ca presimte ca nu-i dorita.Acum eu sunt maritata si am plecat de acasa. iar cateaua mea e la ei nu vor nicicum sa mi-a dea! E frumos un animal. dar trebuie sa stii ceea ce iti doresti...trebuie sati asumi o mare responsabilitate fata de ei...in fond si ele sunt niste vietati.mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau sunt si eu in aceeasi situatie

| ☼loli☼ explică:

Awww... mi-ai amintit de Tomi, un motanel pe care l-am gasit pe strada... l-am tinut la mine acasa 3 zile, era ranit, avea femurul rupt. Am fost la veterinar si mi-au spus ca cel mai probabil un om a dat cu piciorul in el si fiind pui l-a ranit. Oameni rai >:P... Apoi i l-am dat unui vecin, care s-a oferit sa ii faca operatia. Trebuie sa recunosc, caca de pisica miroase absolut oribil :))

| pAtRiI_8386 a răspuns:

Poti sa cauti pe internet adoptari de pisicute si ii spui mamei tale ca ai gasit o pisica care are nevooie mare de un stapan si nu se ofera nimeni sa o adopte ii zici pentru cateva zile...atunci se va atasa de eahappy:X:*si nu va vrea sa o mai duci de acasa...si eu imi doresc o pisicuta, iar mama mea a spus ca daca ne vom muta la un apartament mai mare(deoarece stau intr-un apartament doar cu 1 camera:pentru. mine si mama mea)ma va lasa sa imi iau