| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa imi dresez catelul sa nu isi mai faca nevoile in toata casa? E o pechineaza mica si foarte rea, dar si foarte jucausa.

7 răspunsuri:
| Khnum a răspuns:

Fa-i un program de masa apoi unul de in plimbare (in functie de cel de masa). Cumpara-i acele covorase pentru caini. Conteaza si varsta pentru ca la o varsta de 2 luni ea inca nu si-a marcat teritoriul si nici nu se poate tine deci... vei avea de lucru. Dar cu multa rabdare, dragoste vei reusii

| Jane_6633 a răspuns:

Nu sunt foarte priceputa cu cainii, eu am un motan deci.iti dai seama. Eu cred ca ar trebui sa-i cumperi o ladita de nisip, iar cand vezi ca vrea sa faca prin casa repejor o pui in ladita sa faca acolo. Repeti asta cat mai des, recomandat de cate ori are nevoie. Mai stiu o metoda care parca mergea la pisici pentru a nu-si face nevoile in toate partile. Daca vezi ca vrea mereu in acelasi loc pune ceva cu otet sau miros puternic in acel loc si cand o vezi inebunita ca isi cauta alt "culcus" repeti medota cu ladita de nisip.
Sper ca am ajutat!
Bafta!

| TrupFaraSuflet a răspuns:

Si eu am avut asa probleme happy
Trebuie sa ai o ladita cu nisip in casa(stiu ca suna ciudatlaughingdar chiar merge!)...trebuie atunci cand vrea sa isi faca treburile sa o pui in ladita,si dupa cateva zile daca tot repeti asta,ea o sa se obisnuiasca pentru ca asa e orice catel. Unde simte miros de urina, acolo face! Chiar daca tu vei schimba nisipul, ea se va obisnui sa faca pana la urma acolo si nu vei mai avea probleme big grin

| Lightose a răspuns:

Multumesc de ajutor dar problema mea e timpul.Sunt la munca si cand ma intorc acasa deja casa e distrusa.Cand va da caldura o s-o scot afara dimineata dar pana atunci? Mi-a zis cineva sa dau cu otet pe jos.Am dat si a mers, dar pipi tot a facut.

| nobodybutme a răspuns:

Cand o vezi ca isi face treburile in casa ceart-o, nu e nevoie sa o bati, eventual o pleznesti usor doar ca sa inteleaga ca nu e voie, si repetai ca nu e voie, cand vezi ca se mai invarte prin casa du-l afara, asta inseamna ca isi cauta locul unde sa isi faca treburile. Din cate stiu exista si niste solutii sub forma de spray, in zona in care il pulverizezi cainelui nu-i va mai face placere sa isi faca treaba acolo!

| nobodybutme a răspuns (pentru nobodybutme):

Si nu mai vorbesc ca trebuie sa-l duci la plimbare de cel putin 3 ori pe zi

| Dragos_Dragosh_1993 a răspuns:

Plimb-o cat mai des, si se va invata sigur sa isi faca nevoile afara.