| Aly359 a întrebat:

Cum se comporta bichonul maltese?

Răspuns Câştigător
| mmary a răspuns:

Tara de origine
Italia / Malta
Aptitudini
Caine de companie.
Dimensiuni
Inaltimea la nivelul greabanului este de 21-25 cm pentru masculi si de 20-23 cm pentru femele.
Blana
Maltese are o blana alba, formata din par lung si matasos, fara strat inferior, care este purtata cu o carare de-a lungul spatelui.
Ingrijirea necesara
Necesitatile de ingrijire a acestei rase sunt substantiale, incluzand periere si pieptanat zilnic, si spalarea cu regularitate. Exista solutii speciale pentru a indeparta "petele de lacrimi" atat de inestetice.
In colturile ochilor poate creste par care produce iritatii. Preveniti acest lucru prin indepartarea excesului de par. Acesti caini nu naparlesc; firele de par moarte pot fi indepartate cu o perie dupa pieptanare. Blana trebuie sa fie lunga pana in pamant. Parul de pe ochi este ridicat cu ajutorul unei bentite pentru par. Mentinerea blanii acestor caini in conditii de concurs necesita un effort considerabil. Proprietarii cainilor de concurs le ung parul cu ulei si il intind pe bigudiuri pentru a preveni deteriorarea acestuia.
Caracter
Cainii din aceasta rasa sunt foarte prietenosi, iubitori, jucausi, sociabili, dornici sa invete si sensibili.
Ei se inteleg foarte bine cu copiii si isi formeaza o legatura foarte stransa cu stapanul lor.
Dresaj

Dresajul acestor caini este relativ usor deoarece le place sa fie cu familia lor si se adapteaza foarte bine oricaror circumstante.
Sunt foarte sensibili la cuvintele aspre si nu trebuie dresat niciodata printr-o abordare dura.
Comportament social
Cainilor din aceasta rasa le place sa evite producerea oricaror probleme si de aceea se inteleg foarte bine cu alti caini, cu animalele din gospodarie si cu copiii. De asemenea, nu creeaza probleme musafirilor.
Exercitii
Nu este nevoie sa luati acest caine la plimbari lungi dar, daca va place sa faceti acest lucru, va fi fericit sa va insoteasca... uite aici cateva lucruri esentialehappy:*

1 răspuns:
| Eclipse_8761 a răspuns:

Pai fiecare catel are comportamentul lui, dezvoltat de obicei in functie de tratamentul oamenilor din jurul lui. In orice caz, bichonii sunt printre cateii cei mai adaptabili convietuirii cu oamenii, fiind foarte jucausi si inteligenti.