| ikvjvjvcnc a întrebat:

Cum se dreseaza un porumbel voiajor? Va rog spuneti-mi!

3 răspunsuri:
| DenisH a răspuns:

Buna! Daca te referi la dresat sa se ataseze de tine te pot ajuta! Eu am crescut un gutan "prost" si la`m imblanzit de nu sa dezlipit dem ine oriunde mergeam.L-am luat de pui cand avea condeie si il hraneam cu seringa cu furtun subtire si concentrare cu apa fierte ca o mamaliga.La un timp sa atasat de seringa si tot la seringa venea; pe cand a crescut mare si incepea sa zboare ii dadeam floare, grau, graunte etc... greu l-am obisnuit dar a meritat efortul.Tot ii dadeam din palma mancare, l-am obisnuit dupa un timp aveam mancare in palma si cand il fluieram venea si se punea pe mana si minca. Dupa un timp l-am scos afara se ducea pe bloc pe garaje si unde mergeam eu tot dupa mine cand ii aratam mana se punea pe mana si manca. Daca vrei mai multe detalii add newstile_denis. E foarte frumos sa ai un porumble dresat, dar trebuie sa te ocupi de el enorm de mlt si sa ii acorzi multa atentie. Multa bafta!

| foxi a răspuns:

Se procedeaza cu perechi prestabilite, adica sot si sotie, se da drumul unuia si acesta revine sa-si caute perechea!

| s3s a răspuns:

Din cate am vazut eu la tv pui intr-o cusca un porumbel femela si unu mascul si ii tii o perioada iar dupa ce ii separi lui i se face dor de ea si gaseste drumul inapoi(eu asa am inteles ca e) laughing)))))