| Robieski a întrebat:

Cum se poate dresa un caine de talie mica care are varsta destul de mica si musca(foarte tare, iti lasa urme) si linge tot?

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Cand musca ii spui "nu e voie" pe un ton ferm si hotarat, la fel si cand linge, iar cand face un lucru bun ii spui "bravo" si il recompensezi(mangaieri, vorbe dulci si hrana: piept de pui/carne de vita/biscuiti pentru caini/cascaval/crenvusti etc, dar sa fie bucatele mici sa nu se inece sau sa se sature).
Cand mai musca apasa-l sub limba(nu foarte dur) asa va inceta sa muste si la maturitate iti va fi usor sa-i controlezi dintii sau sa-i dai pastile.
Succes!

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Cu timpul, isi va da seama cand musca in joaca si cand musca serios, deci acum e si mic si are chef de joaca, dar oricum corecteaza-l ca sa nu ai probleme mai tarziu cu el.

| beautifulpeople a răspuns:

Cand face ceva bine il recompensezi cu mancare, iar daca face ceva rau il certi si ii dai peste bot.Sa nu te razi de el cand il certi!