| MARGARETA199734 a întrebat:

Cum se pune frâna pe role, sunt la început, ma chinui de ceva timp.
Nu vreau să-mi rup gatul.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ridici ușurel vârful ghetei păstrând roata din spate pe sol și încet-încet vei observa că extensia din spate (cauciucată) intră în contact cu solul și prin frecare încetinești până la oprire. Asta e pentru început. Apoi mai evoluezi tu în mișcări. Cu patinele pe gheată te-ai dat?

| RoCkKiD a răspuns:

Sau cu chestia de la picior, sau folosesti unul din picioare pe post de frana (practic lasi un picior in spate cat sa formeze un T ca sa franezi dar nu e recomandat ca strici repede rotile). Varianta cea mai buna e faci un cerc mic si te invarti pe loc ca sa absorbi energia cinetica dar varianta asta e posibil sa fie mai avansata dar e cea mai eficienta sa te opresti pe loc.

| kar1GaNNN a răspuns:

Frâna o ai la călcâie, Apeși cu, călcâiul pe strada.

| ziftode a răspuns:

Depinde de role, e destul de clar unde e frana cand te uiti la ele
rolele model vechi (care inca mai sunt folosite) cu 4 roti, 2 cate 2 in paralel (ca la masina) au frana in varf
astea noi cu toate rotile puse in linie au frana la calcai
insa e destul de clar care e frana fiind o bucata de plastic care nu participa la dat pe role dar ar putea atinge asfaltul intr-o anumita pozitie

| Kerre a răspuns:

In spate la o rola se va observa clar ca are ceva pe post de frana, cand mergi apesi cu calcaiul pe frana respectiva.

| aADI a răspuns:

Apeși cu călcâiul pe roata din spate, sugerez să testezi lângă o balustradă ceva.

| MARGARETA199734 explică (pentru aADI):

Daca ma las pe spate cu frâna acceia cad daca am viteza
Am incercat