| Abdi213 a întrebat:

Cum trebuie sa-i fac vaccinurile la un caine?
Deci acum imi cumapr unul si nu are vaccinul si are 2 luni ii dau tableta de deparazitare si dupa 3 zile il fac, dar al doilea la cat timp pot sa-l fac?

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Aceste informatiile o sa ti le dea medicul veterinar, te asigur de asta.
Primul vaccin se face obligatoriu dupa deparazitarea interna ( contra viermisorilor intestinali, adica acea pastiluta de care vorbesti tu, cam 2-3 zile trebuie sa te uiti la fecalele cainelui sa vezi daca are viermisori, daca are, trebuie sa te duci din nou la veterinar pentru a 2-a pastiluta, si nu poti sa ii faci vaccinul pana nu scapa de viermisori, daca nu are viermisori, dupa 3-5 zile poti sa ii faci primul vaccin).
Al doilea vaccin se face dupa 2 sapatamani de la primul vaccin ( musai cainele sa nu iasa afara! el inca nu are imunitate)
Pentru mai multe informatii
http://animale.maxi-pet.ro/Caini/Schema-vaccinare-pui/menu-id-26

| xAndreea123456 a răspuns:

La 12 luni.

| Abdi213 explică (pentru xAndreea123456):

Deci e vaccin la 6 sapt la 8 parca si eu ii fac primul la 8 al doilea la cat sa-l fac?