| casandracazy a întrebat:

Cum v-ati dresat cainii acasa fara a`i duce la dresaj? Dau fuunda!

Răspuns Câştigător
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Depinde cred ca foarte mult de rasa de caine si mai ales de inteligenta lui, eu pe ai mei i-am dresat singura, doar prin vorbit.am vorbit cu ei ffff mult asa cum ai vrb cu un copil.nu pot spune ca am obtinut performante, dar ma intelegeam...

7 răspunsuri:
| AlexyaLove a răspuns:

Pai depinde...eu am o catelusa ciobanesc german, si nu am dus-o absolut de loc la dresaj, m.am uitat pe internte la video cu dresaj canin,si cu multa rabdare am invatat.o urmatoarele comenzi:paza la stapan,paza la obiect,atac lansat,la pas, sezi,culcat,aport,rostogoleste-te,mort,taras,cerseste,asteapta,cauta,pirueta, latra la comanda, iar la sariturile peste obstacole se descurca incredibil.Am avut multa rabdare,am folosit recompense, nu am ridicat vocea, si nu am suprasolicitat.o.Pentru mai multe informatii si instructiuni lasa.mi id tau...pentru ca am destula experienta, mi.am dresat toti cainii singura, dar nu doar pe ai mei ci si pe ai prietenelor mele.

| krena a răspuns:

Baga id swim_laura si mai vb iti dau si niste videouri

| asdsdsaaas a răspuns:

Si eu am un catel de iarna trecuta si nu era pui cand l-am primit dar totusi l-am invatat cate ceva.
Aratai ceva de mancare (o bobita sau ceva) spune-i "sezi" si daca nu face cei spui apasal usor cu mana de spate si felicital dar daca face chiar cei spui felicital din prima.repeta aceasta comanda cateva zile
Aratai din nou ceva de mancare si spune-i da labuta luandui labuta iar dupa aceea felicital si repeta din nou aceasta comanda mai multe zile.
spune-i cere si tine mancarea in mana arataio si fa "uf" pana latra si felicital.
alte comenzi mai fa si tu sper ca te-am ajutat bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te la cezar si cainii de pe national geografiac mai inveti cate ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa incepi cu comenzi usoare gen : " Stai" " Sezi". Dar trebuie sa-i arati si mancare ce sti ca`i place lui cel mai mult. Dupa un timp se va invata. Fundita puppy dog eyes

| Laura_6128 a răspuns:

Important e să il inveti de foarte mic sa facă acel lucru si el în timp se va invăța.

| Cosmin1561 a răspuns:

Poti incepe dresajul de la o varsta de 3-4 luni. Il poti dresa si pe la 8 luni, dar cu cat este mai mic cu atat este mai bine. Depinde extraordinar de mult rasa cainelui. Adica sunt caini mai inteligenti, si caini mai prostuti. Incearca sa ii dresezi prin joaca. Eu am un caine Ciobanesc German care aduce aport si raspunde la comanda sezi. L-am dresat doar prin joaca, adica cand ii aruncam un bat, mi-l aducea inapoi, ii spuneam "Sezi" (ridicand mingea in sus) si el sedea, dupa spunandu-i cuvintele "Bravo!" ca sa il laud. Fara sa ii dau oricefel de mancare.