| xFaith a întrebat:

Am un bichon in varsta de 2 luni.
Cand incerc sa o mangai incepe sa ma muste si nu ma lasa sa pun mana pe ea.Desigur, mai are momente si cand e afectuasa happy dar cateodata este putin cam agresiva`
Imi puteti spune ce sa fac?
Si as mai avea o intrebare, as vrea sa o dresez acasa happy [ nu imi pot permite sa o duc la scl de dresaj ] Imi puteti da si mie niste sfaturi? Adica voi cum v-ati dresat cainele?
Dau fuunda +voturi!

Răspuns Câştigător
| MeGustaaaaa a răspuns:

Pai posibilitatea de a se juca este, dar si cea de a fi stresata.O poti duce la doctorul veterinar oferindu-i un tratament si se va rezolva.Treaba cu dresajul e foarte simpla daca cainele e cumite.Ai nevoie de:
-catel
-ceva de mancare (preferabil carne dar sa fie mai multe bucati)
-si multa rabdare
Inveti cainele sa stea jos, iei o bucatica de carne si o pui deoparte.Pui mana pe spatele catelusei si o pui jos de multe ori repetand cuvantul "sezi!". Faci lucrul acesta de multe ori pana atunci cand repeti cuvantul "Sezi!" sa seada singura.Intelegi cam cum e cu dresatul? Sau sa inveti cainele sa faca pe mortul.Pui cainele pe burta si il "paralizezi".Nu il mai lasi sa se miste si repeti intruna cuvantul "Fa pe mortu'!". Dupa fiecare oara cand reuseste ii dai cate o bucatica de carne.Sau daca vrei sa prinda coada, iei o bucatica de carne si repeti cuvantul "Invarte-te!" si ii dai carnite pe la botic si o misti in cerc ca si cum sa isi prina codita. Sper sa reusesti si crede-ma, la scoala de dresaj costa destul de mult.Si sa reusiti sa va intelegeti si sa o poti dresa.
P.S.-Bichonii sunt usor de dresat.
Daca mai vrei ceva informatii ma poti contacta la adresa de Y! M aura_hd9 si vorbim acolo. Funda? Si te rog baga ID-ul meu.

5 răspunsuri:
| Andra10 a răspuns:

Este posibil sa aiba probleme de comportament sau sa sufere pe moment de o depresie. Incearca sa vorbesti cu doctorul, iar daca situatia nu se remediaza vorbeste cu un dresor. Succes happy.

| Aleeeeeexandra a răspuns (pentru Andra10):

Se joaca doar.

| Andra10 a răspuns (pentru Aleeeeeexandra):

Intr-adevar, este posibila si aceasta solutie. Poate se joaca. Dar cunosc o prietena care era in aceesi solutie cu tine, iar catelul era stresat, iar dupa un tratament scurt era din nou afectuos. Acum depinde happy.

| Aleeeeeexandra a răspuns (pentru Andra10):

Si eu am un bischon, care are 3 luni. cand vreau sa pun mana pe el, tot asa ma musca, dar doar pentru ca vrea sa se joace.singurele momente in care pot pune mana pe el sa il mangai sunt cele in care e foarte obosit si nu mai are chef sa muste sau de joaca.cat de stresat poate sa fie un catel de 2 luni?

| Andra10 a răspuns (pentru Aleeeeeexandra):

Nu stiu... Eu banuiam in postarea de mai sus ca respectivul catel musca tare, nu incet, cu intentia de a se juca, caci asa imi facea si catelusa mea la varsta de 2 luni... Greseala mea, atunci happy.