| myhay144 a întrebat:

Daca ar fi sa va luati un caine, care din urmatoarele rase ati alege si de ce: rottweiler, dog argentinian, cane corso, doberman, amstaff, bull terrier?

Răspuns Câştigător
| mihai19_9908 a răspuns:

De curand a fatat catelusa parintilor mei pe care tot eu am crescut-o si mi-am luat si eu un pui care sa fie doar al meu. Pot sa iti zic ca din pct meu de vedere amstaff-ul este un caine exceptional din orice pct de vedere.Eu unul sunt fascinat de aceasta rasa.Si inainte de toate, gandeste-te ce iti place tie cel mai mult ca asta e cel mai important.

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Imi plac toate, dar nu cred ca as putea sa aleg din aceste rase. Desi Dog cred, ca ar fi fost cel mai potrivit pentru mine, daca neaparat ar fi trebuit sa aleg doar din aceste rase.

Rasa mea preferata este - Cavalier King Charles Spaniel. Acesti caini sunt ideali pentru viata in apartament, dar si la casa. Dupa parerea mea, sunt cei mai dragalasi, inteligenti si frumosi caini din rasele de talie mica. Nu au o blana foarte lunga, asa ca n-o sa fie casa plina de par, nu sunt foarte galagiosi, sunt ascultatori si nu se uratesc la maturitate. Aici poti sa vezi sute de poze cu acesti caini de exceptie, ca sa-ti faci o parere: http://photobucket.com/images/cavalier%20king%20charles%20spaniel/, iar aici ai un video cu si despre Cavalier King Charles Spanieli: http://www.youtube.com/watch?v=ave3YP77vhU.

| Bacemi a răspuns:

Nu as alege nimic. Imi plac : Husky, Akita, Labrador si Golden Retriever.

| Larette a răspuns:

Bull terrier sau dog-ul.Toti imi plac.

| baru a răspuns:

Dog, Fara nici o discutie Eu am doi, Sunt foarte mandru de ei, Cand vei iesi cu doi dogi pe strada la plimbare vei vedea atunci ce mandru vei fi Dogul. ca si animal ca si caine este cel mai tare ca si aspect, Trebuie sa recunosc ca nu este un caine de lupta in schimb fi sigur ca nu se apropie multi de el, Dar aceasta rasa de caini sunt domnesti cea ce cred ca ti-ar prinde bine Devotati buni jucausi in schimb este o problema ----- mananca foarte mult, Sunt de talie mare si le trebuie multa hrana Dar merita Pa

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Prefer Huscky deoarece am unul, este un caine foarte inteligent, prietenos si jucaus.

| FlorinDGF a răspuns (pentru constantaproca):

Este un caine foarte prost singura calitate e ca sunt frumosi... urla ca tampitul si vrea doar joaca cand il lasi 5 min incepe sa urle ca handicapatul. Din punctul meu de vedere este cea mai proasta rasa... mai bine o corcitura gasita pe strada

| Andre a răspuns:

Deci...in primul rad orice caine sunt frumosi in felul lui dar eu ti-as da sfatul eu.eu as alege cainele chiuaua e super dar dintre ce mi-ai enumerat tu pe acolo as alege un dog ca e frumos foc si foarte foarte alintat.pana la urma alegi tu ca e cainele tau nu te lua dupa toti oameni

| ikram a răspuns:

Daca asi sta la casa un dog argentinian.

| Romancutza a răspuns:

Niciunul, toti caini sunt urati, as vrea un chiuaua sau ciobanesc german uitate si tuhttp://www.animale.ro/caini

| covexrobu a răspuns:

Depinde pentru ce iti trebuie cainele. Mie imi place foarte mult Dogul Argentinian si Bull terrierul. Dar degeaba imi cumpar un caine daca stau la apartament. Iar de tinut afara iarna nici nu ma gandesc. Mai ales ca aici la mine iarna temperatura scade la -35 de grade. Dar cred ca as rezolva eu cumva si tot mi-as cumpara un Dog Argentinian.

| covexrobu a răspuns:

Oricum daca iti cumperi un Dogo, Cane, sau Amstaff oriunde vei merge lumea va zice ca ai pitbull. Daca ai Dogo lumea va zice : Uite un Pitbull alb, la un cane ii va zice pitbull negru iar la Amstaff nici nu se mai pune problema. Nu multi cunosc diferenta dintre un Amstaff si un Pitbull. Si din pacate nu sunt decat cateva exemplare de Pitbull la noi in tara dar si aceste exemplare sunt "recunoscute" ca Amstaff din cauza legislatiei in vigoare.

| myhay144 explică:

Pentru covexrobu da stiu ca asa ar zice lumea... dar nu ma intereseaza mie imi plac ca rasa, daca eu stiu difernta e de ajuns, si nu prea ma pot hotara si eu stau la apartament dar tot vreau un caine neaparat, pentru apartament cel mai potrivit ar fi amstaff si bull terrier, dar imi plac rasele mari dogo argentino si cane corso si de asta nu stiu ce sa aleg pentru ca toate imi plac aproape la fel!

| Saturday a răspuns:

Nici-unul pentru ca nu sunt pe gustul meu.Eu iubesc bichon-ul.Am si eu unu:X, dar pentru ca tu esti baiat si esti autoritar ti-ar sta bine cu un rottweiler.Celelate...trecem peste.La revedere!

| Zambet a răspuns:

Bull terrier.seamana cu minehee hee rolling on the floor

| gummy a răspuns:

Incearca sa-ti iei ceva de talie mai mica de exemplu pechinez cu amestec de bison. Nu ocupa mult spatiu, nu mananca mult, sunt jucausi si iubitori. Poate team ajutat.bye>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dobermanhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bull terrier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bull terrrier http://static.gotpetsonline.com/......r-0126.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as alege rottweiler deoarece este un animal iubitor. E adevarat ca ataca, dar este unul dintre cele mai bune rase si nobile. Din punctul meu de vedere. Daca stii sa il educi sigur nu te va ataca niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici unul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un dog de bordeaux, dar daca ar fi sa imi m-ai aleg unul ar fi intre cane corso si rottweiler.

| D0do a răspuns:

Ciobanesc Carpatin e beela daca iti plac caini mari. Eu il am de vreo 4 ani, cand il scot afara nici un caine nu se da la el, daca il pun in picioare e de aproximativ 1, 70 m (cat mine) dita mai matahala e cel mai tare caine(e bun si la bataie)!

| anonim_2824 a răspuns:

Daca vrei sa iti iei un caine ia-ti-l pe cel care iti place dar iti spun ca e periculos sa iti iei rottweiler pentru ca sunt cei mai periculosi caini deoarece isi ataca deobicei.iti spun pentru ca am avut o experienta neplacuta cu un rottweiler si am ajuns la spital.adica era cainele meu si m-a atacat asa dintr-o data.

| CaneCorso123 a răspuns:

Cane Corso! Nu se pune prbl...e un caine exceptional, f protector cu familia. Deci eu te sfatuiesc sa alegi Cane Corso