| AlexXx90 a întrebat:

Vreau sa imi iau un caine de rasa din urmatoarele rase:
- Ciobanesc Caucazian
- Ciobanesc de asia centrala (Alabai)
- Kangal
- Rottweiler
- Akita Inu
- Amstaff
- Cane Corso
- Presa Canario
- Boerboel (african mastiff)
- Bandog
- Dog Argentinian
Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Eu am amstaff, l-am luat de mic si sunt niste caini dementiali. Foarte ascultatori, super inteligenti si extraordinar de devotati stapanului, e capabil sa isi dea viata pentru tine in orice moment.

Invata extrem de repede orice si dupa ce ajung la maturitate aproape ca te poti intelege cu ei ca si cu oamenii. Cel putin catelusa mea intelege orice ii spun, stie cand sunt suparata chiar daca nu ii arat si mereu e langa mine. Sunt intr-adevar foarte inteligenti, invata foarte repede regulile casei si nu ar face nimic din ce sa te supere. Sunt dependenti de stapan.

Sa nu mai spun de faptul ca au o tinuta exemplara, daca stii cum sa il cresti, il hranesti sanatos si ii oferi posibilitatea sa faca miscarea de care are nevoie va creste foarte frumos si cu antrenamente regulate, diverse jocuri si multa alergare poate face si muschi.
Sunt amstaffi cu ochi albastri, a mea de exemplu de mica i-a avut albastri si asa au ramas, nu si-au schimbat culoarea.
Cu un astfel de caine poti sa dormi cu usa descuiata si sa nu iti mai face niciun fel de probleme.

http://www.wiki-pet.com/......rier-8.jpg

Femelele nu cresc atat de mari precum masculii. Uite poza care am pus-o. Cea din stanga este femela iar cel din dreapta mascul.
Ori pentru care ai opta nu ai sa regreti. :)

| AlexXx90 explică (pentru frostxtq):

Sunt frumosi dar nu stiu cat de buni ar fi la paza. Eu stau la curte la tara si am nevoie de un caine foarte bun de paza la care sa ii dau drumul in curte in fiecare seara si sa nu ii fie frica de nimic... Stau aproape si de padure si am si animale salbatice ce vin m-ai aproape de case impinse de foame, gen vulpi, dihori. Mi-a zis un prieten daca imi iau amstaff sa nu ii tau urechile daca nu il tin in casa deoarece fiind liber in curte cand ploua ii intra repede apa in urechi si s-ar putea sa faca otita.

| frostxtq a răspuns (pentru AlexXx90):

Sunt excelenti de paza. Si urechile le poti taia linistit, doar sa il tii in casa pana i se vindeca ranile si pana ii scoti firele, pe urma nu mai are nicio treaba. Si cumnatul meu sta la curte si are amstaff, urechi taiate si tot. Nimeni nu intra in curte cand e dezlegat. Crede-ma, amstaffii isi apara casa, curtea si stapanul cu pretul vietii. Sunt loiali stapanului, asta inseamna ca sunt stapani in curtea lor. Daca stai aproape de padure ia-ti totusi un baietel, creste mai mare si e mai puternic.

14 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Amsttaff am avut eu e super tare. Dar daca iei amstaff sau cane corso sa-i iei de pui ca altfel te mananca la cină.

| AlexXx90 explică (pentru RobertMoon):

Orice mi-as lua, vreau sa-l iau de mic, pentru ca altfel este cand il cresti tu big grin

| Eastwood a răspuns:

Akita Inu, o rasa superba, poate ai vazut filmul : Hachiko: A Dog's Story, dupa o poveste adevarata!

| AlexXx90 explică (pentru Eastwood):

Sunt frumosi. dar nu am vazut la mine in zona numai cu 300-350 Euro.M-ai mult de 200 Euro nu dau pe caine.

| crbogdan a răspuns:

Iti recomand amstaff, sau pitbull sau ciobanesc german sunt foarte ascultatori si ii poti dresa singur eu am ciobanesc german de la cateva saptamani si l-am dresat singur asculta orice happy

| AlexXx90 explică (pentru crbogdan):

Ciobanesc german am avut. vreau ceva diferit acum.

| crbogdan a răspuns:

Pitbull sau amstaff Nu mai sta pe ganduri happy

| BeagleLover a răspuns:

Akita Inu, si iti recomand sa vizionezi filmul Hachiko! happy Plang de fiecare data cand il vad. sad

| metinmetin4 a răspuns:

Cauta pe olx.ro si gasesti acolo happy

| AlexXx90 explică (pentru metinmetin4):

Stiu ca gasesc, dar nu sunt inca sigur ce rasa sa imi iau. si am m-ai asteptat ceva pareri big grin

| wwwvlad a răspuns:

Eu iti recomand presa canario sau dog argentinian

| Ela2002 a răspuns:

Hei,eu totusi ti-as sugera un rottweiler sau akita inu. Akita este un caine care in insula Honshu era venerat si este foarte maiestos, iar rottwilerul este un caine voarte vigilent.
Si eu am akita, iar prietena mea are rottweiler si il iubeste din toata inima