| LyaLiana a întrebat:

Daca ati avea o foarte multi bani ce ati face cu ei?
( nu neaparat o suma anume )

raspunsul care e la fel cum gandesc eu primeste fundita big grin

si scuze de categorie

Răspuns Câştigător
| Lime a răspuns:

Pai acum gandesc daca ar fi sa am multi bani sa ii donez la asociatii pentru copii si chestii din astea sau pentru japonezi... apoi mi-as asigura o locuinta + celelalte dotari, as economisi bani pentru pensionare, etc. Zici ca foarte multi bani? Mie mi-ar placea ca fiecare oras din Romania sa fie un loc curat, cu spatii verzi, cu cladiri ingrijite, sa existe adaposturi pentru oamenii strazii, fie ele chiar si modeste. As demola spitalele si as face altele in loc, mult mai bune. Pe scurt: as restructura toata Romania daca as avea bani la infinit si, bineinteles, macar putina vointa si daruire din partea romanilor...

Apoi mi-ar placea sa infiintez o scoala( dar nu orice fel de scoala, cu teme, note si chestii din astea), ca o scoala de bune maniere, unde sa se invete tot ce nu se invata la o scoala normala, un fel de "cei 7 ani de acasa", pentru ca observ ca majoritatea nu prea ii au(poate nu e vina copiilor in toate cazurile, cu parintii plecati in strainatate). Sa se invete lucruri practice si sa fie pentru elevii de liceu job-uri de proba, daca intelegi ce vreau sa spun. Sa ii invete macar o saptamana cum sa renoveze prin casa, cum sa dea cu var(dau si eu un exemplu din multe altele) s.a.m.d. Cine stie, pentru unii ar putea reprezenta o meserie. Pana la urma avem nevoie in societate si de frizeri, cizmari, zugravi, instalatori etc.
Mie mi se pare ca generatiile merg din ce in ce mai prost dar nu stiu cate poti sa faci cu bani...

Mi-am adus aminte de un citat (nu mai stiu cu exactitate cuvintele folosite si cine l-a zis):
"Cand ultimul copac se va prabusi, cand ultimul animal va muri, cand ultimul peste va fi prins si ultimul rau otravit, atunci ne vom da seama ca banii nu se mananca!"
Pana la urma ce sa faci cu atatia bani?(doar pentru mine? m-as plictisi. mai ai nevoie si de prieteni. si apoi nu poti cumpara fericirea, sanatatea si iubirea - cea adevarata)

http://images02.olx.ro/......i-bani.jpg

Bye :D

15 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna Lya,
Eu as folosi o mare parte din ei ca sa cumpar mancare pentru animalele din adaposturi si daca suma ar fi uriasa as construi chiar eu unul.
As lua aparatura mai noua pentru cabinet si cu partea de bani care mai ramane as folosi-o in diferite scopuri.
Pa, pa

| mgtow a răspuns:

In primul rad mi-as face o casuta pentru mine si viitoarea mea nevasta cu copii, apoi mi-as cumpara o masina frumoasa si as tunao la gusturile mele. Cu restul baniilor mi-as cumpara un TIR si m-as duce sa lucrez livrand marfa.

| DrDeath a răspuns:

Pai eu as pleca din Romania si nu m-as mai intoarce.Mi-as cumpara o masina pentru a putea merge pe strazile din Chicago, mi-as cumpara 100 batoane Snikers si as merge la toate concertele actritei mele preferate:Selena Gomez si la toate concertele lui Justin Bieber.
Acesta e visul meu, aceste dorinte ma ajuta sa merg mai departe.Eu traiesc pentru imi indeplini visul si al transforma in realitate.Eu nu imi doresc alt ceva decat sa imi vad actorii mei preferati facand magie pe scena.De restul sumei care ramane as donao la UNICEF pentru a ajuta si alti copi, in special dupa dezastrul din Japonia, bietii oameni.

| BaronVonBavaria a răspuns:

Omului nu ii trebuie bani ca sa traiasca ci ii trebuie minte ca sa traiasca!

| Annaa a răspuns:

Mi-as cumpara muuuulte haine, pantofi, cosmetice etc.:X:X

| Loly a răspuns:

Pai in primul rand cred ca le-as da parintilor o suma de bani pentru a rezolva toate problemele care le au,apoi mi-as cumpara o casa mare, o masina suuuper, si muuuulte haine.As pleca impreuna cu prietenii mei intr-o tara straina in vizita si as investi ceva bani intr-o afacere rentabila.Insa cel mai important lucru care l`as face ar fi sa ii dau o suma de bani matusii mele sa se poata duce la un spital din strainatate cu verisoara mea de 3 ani sa incerce sa o vindece de boala care sufera! :-s love struck

| 2ochicaprui a răspuns:

Mi-as cumpara o insula pe care sa o botez cu numele meu, mi-as lua un iaht si...probabil ca mi-as satisface toate poftele inimii pe care le-as avea la momentul respectivhappy

| eddy2012 a răspuns:

In primul rand mi-as lua o vila, cateva masini.
apoi nu as mai merge la scoala, as lenevi... toata ziua as face ce vor muschii mei...
si mai incolo i-as investi intr-o afacere rentabila thinking

dar din pacate, sanatatea, dragostea nu se pot cumpara pe bani...

| Anonymus314 a răspuns:

Mi-as rezolva problemele.
Si as baga la saltea

| Reek54 a răspuns:

As elimina din rromi, mi-as face viata mai buna si as ajuta pe cei care merita. happy

| faranumemomentan a răspuns:

Sincer sa fiu...o parte as dona la sinistrati si o parte i`as tine pentru a trai fericit pana mor

| cosminasimona a răspuns:

I-as cheltui!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As plati asasini nebuni si dementi care sa-i omoare pe aia din parlament dupa aia macar as intra la nebuni da` macar stiu ca am salvat tara si voi fi erou!

| nikol_8225 a răspuns:

Pai:
1.As da cea mai tare petrecere
2.Mi-as cumpara cea mai tare masina
3.Mi-as lua o casa de lux
4.Si mi-as cumpara mie si apropiatilor tot ce isi doresc

Lya funda te rooog ca nu am decat 3sadcrying

| IrOnHiDe a răspuns:

Buna...eu daca as avea multi bani mi-as cumpara ce vreau eu si in fiecare zi la scoala sa imi iau cate ceva si mi-as mai pune de o parte ca na nu sti cand iti trebuie dar mi-as cumpara ce vreau si multe altele