| liceu a întrebat:

Daca i.am smuls din greseala penele din spate (coada) unui canar, ii mai cresc la loc? Cam in ce timp i.ar creste inapoi? 3luni, un an?

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Penajul păsărilor se reface în câteva săptămâni (30-40 zile). Ai răbdare, îi vor crește treptat, încetișor, nu dintr-odată. Ți-am extras un citat: " În cazul în care problema smulgerii penelor nu este remediată si continuă pentru perioade lungi de timp, se poate ajunge la degradarea totala a foliculilor penelor si imposibilitatea regenerarii penajului."
Pe viitor, nu-l mai jumuli, evită smulgerea lor.

| CristiSiPunct a răspuns:

NU ii cresc

| liceu explică (pentru CristiSiPunct):

Dar cand naparlesc le cresc inapoi penele. In situatia in care i le.am smuls eu nu?

| CristiSiPunct a răspuns (pentru liceu):

Nu